koliko moze da naraste jez koji se cuva kao kucni ljubimac

Veličina jedne od najpopularnijih životinjica varira u zavisnosti od vrste kojoj pripada, uslova života i načina ishrane: obroci moraju biti slični onima koje ima u divljoj prirodi

Foto Pixabay, Pexels/Egor Kamelev

Da li ste ikad pomislili da će ovaj mališan, sa stotinama oštrih bodlji na nejakim leđima, postati jedan od najpopularnijih kućnih lubimaca? Jedinstven izgled i milo lice učinili su da potražnja za njim enormno poraste.

Pročitajte još Africki-patuljasti-jez

Jež ima kratke, mršave noge i telo konusnog oblika prekriveno krznom ili debelim iglicama. Viđa se u nijansama crne, braon i bele boje. Uprkos malom telu, prilično je mišićav. Pošto je tako mali, njegovi ljubitelji se pitaju kolika mu je veličina na rođenju, koliko naraste i koju težinu ima kad dostigne punu zrelost. Evo šta o tome piše portal Petkeen.

Činjenice o ježu

Iako sve više ljudi uzima ježeve kao kućne ljubimce, o ovim životinjicama ne zna se mnogo. Neke od uobičajenih činjenica mogu vas i iznenaditi.

Jež se provlači kroz živu ogradu i šiblje da bi pronašao omiljenu hranu kao što su insekti, crvi, puževi i žabe. Na leđima ponekad ima i do 5.000 bodlji: svaka “živi” oko godinu dana, nakon čega ispadne i biva zamenjena novom. Bodlje su šuplje i fleksibilne i stoje uspravno zahvaljujući mišićima.

Ježevi su usamljene životinje. Sastaju se sa suprotnim polom samo u periodu parenja. U leglu obično bude jedno do sedam mladunaca, prosečno četiri ili pet. Iako se trenutno zna za 17 vrsta ježeva, nisu sve prikladne da budu kućni ljubimci.

Tabela starosti, težine i veličine pigmejskog ježa koji se najčešće čuva kao kućni ljubimac (Foto Pexels/Egor Kamelev)

Kada jež prestaje da raste?

Vreme potrebno da jež dostigne zrelost zavisi od genetike, vrste i ishrane. Generalno, većina ježeva dostigne punu veličinu u uzrastu od oko šest meseci. Međutim, nekim vrstama je potrebno duže, čak do 11 meseci.

Šta utiče na veličinu ježa?

Postoje različite varijable koje utiču na veličinu ježa, a najvažnija je rod. Mužjaci su veći od ženki, ali konačnu “odluku” o tome daje genetika. Osim DNK, dobro izbalansirana ishrana utiče na rast ove životinjice. Podvrsta ježa takođe je bitna prilikom odlučivanja o nabavci. Ako izaberete evropskog ježa, njegova sveukupna veličina biće mnogo “gabaritnija” u odnosu na afričkog pigmejca.

Idealna ishrana za održavanje zdrave težine ježa

Jež se generalno hrani insektima, ali ih mnogi svrstavaju među svaštojede. Njihovi glavni izvori hrane potiču od beskičmenjaka. Pauci, puževi, gusenice, stonoge, žabe, bube i drugi insekti su deo njihove prirodne ishrane. Međutim, jež mora da gricne i nešto od voća i povrća.

Ishrana životinja u zatočeništvu je drugačija od ishrane njihovih rođaka u divljoj prirodi. Jedinke u zarobljeništvu treba da jedu hranu sa najmanje 30–50 procenata proteina i 10–20 posto masti

Kako izmeriti ježa?

Merenjem ježa dobićete uvid u njegov razvoj i napredovanje. Uvek obavite tri merenja: izmerite sredinu ježa za širinski obim, potom dužinu za uzdužni i na kraju izmerite dužinu od vrha nosa do kraja repa.

Zatim izmerite njegovu težinu. Nju možete očitati kuhinjskom vagom.

ZAKLJUČAK: Veličina ježa

Informacije o tome kolika je tačna veličina ježa ne postoje. Uvek se daju vrednosti “od-do”. Obratite pažnju na količinu hrane koju im dajete, jer su skloni gojenju.

Ježevi sa prekomernom težinom suočavaju se i sa drugim zdravstvenim problemima koji umanjuju kvalitet njihovog života

Kada vaš bocko dostigne punu zrelost, neće biti teško voditi računa od njegovoj težini. Održavajte ga aktivnim tako što ćete mu obezbediti dovoljno prostora za kretanje u ograđenom prostoru. Dodajte točak za trčanje i igračke. Obezbedite mu proteinsku ishranu i zdrave namirnice. Sveža voda je obavezna.

Pročitajte još Sta-jede-jez-evo-koje-namirnice-treba-da-budu-na-njegovom-jelovniku

Ježevi o kojima se pravilno brine će dostići dobru veličinu i biće zdravi.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *