KIT UBICA: Grabljivi MORSKI VUK

On dnevno jede oko 250 kilograma hrane, lovi u jatu, plen su mu foke, morski lavovi, morževi, pingvini, pa čak i beli medved

Foto Pixabay

On je najelegantnije biće koje živi u moru i najveći predstavnik svoje vrste. Pripada porodici delfina, veoma je okretan i opasan predator.

„Krstili“ su ga stari Grci: na grčkom jeziku „ork“ označava morsku neman

Ima vidljiva obeležja na celom telu – crna leđa, bele grudi i bele krugove oko očiju. Na svet dolazi žut ili narandžast, a s vremenom postaje beo. Mužjak je dug oko deset metara i težak do šest tona, dok je ženka dugačka oko pet metara, sa težinom od oko pet tona. Male orke po rođenju teže dvestotinak kilograma i dugačke su oko dva metra.

Orka dostiže brzinu od oko 56 kilometara na čas

Kitovi ubice žive u gotovo svim morima i okeanima, ali više vole umereno-hladne regione. Ponekad se viđaju u antarktičkim vodama. Prema proceni naučnika, u svetu postoji oko 100.000 kitova ubica.

Orke su vrhunski grabljivci, takozvani “morski vukovi”, jer love u jatu. Njihove dnevne potrebe su oko 250 kilograma hrane. Love skoro sve što im se nađe na putu, a vrste iz hladnih mora jedu samo haringu. Napadaju i foke. Plen ovom predatoru su i morski lavovi, morževi, čak i beli medvedi, a hrane se i pingvinima, morskim galebovima, kao i manjim vrstama kitova.

Pročitajte još Morski konjic dozivotno veran suprug koji radja decu

Orke spavaju na neobičan način: jedna polovina njihovog mozga spava dok druga mora ostati budna jer pazi na opasnosti. Dok spavaju, orke zatvore jedno oko, dok drugo budno prati dešavanja. Periodično se smenjuje upotreba oba oka kako bi se obe strane mozga i oči odmarale. Dok spavaju, orke lagano plivaju po površini vode.

Ženke orki polno su zrele sa petnaest godina. Graviditet traje između 15 i 18 meseci. Zimi donose mlade na svet. Stopa smrtnosti mladunčadi je izuzetno velika i gotovo polovina ne doživi šest meseci. Majka doji mlade dve godine, ali kad navrše godinu, uz majčino mleko uzimaju i čvrstu hranu

Čitava zajednica orki učestvuje u vaspitavanju mladunaca. Starije jedinke podučavaju mlade šta da jedu, kako da love i koga treba da izbegavaju. Mladunci uče kako da ispuštaju posebne zvukove, koje stariji kitovi koriste kao „porodične glasove“ i na okupu drže mladunce kako se ne bi izgubili.

Orke se suočavaju sa mnogobrojnim pretnjama, od ribolovnih mreža i ribarske opreme do toksičnog otpada i zagađenosti mora. U nekim zemljama, poput Japana, Grenlanda i Indonezije, orke su i dalje žrtve lova

U slobodnoj prirodi ženke žive oko 50 godina, a mužjaci do 45 godina. Životni vek kitova ubica u zabavnim parkovima je kraći i mnogi ne dožive ni tri decenije.

Pročitajte još Zelena kornjaca usamljenik iz morskih dubina

Iako su prilično bezopasni i ne napadaju čoveka, zabeleženo je nekoliko napada na ljude. Naučnici tvrde da se to dešava zbog stresa, jer žive u malim akvarijumima i vodenim parkovima, pa agresiju ispoljavaju međusobno ali i prema ljudima.