Buve beže od limuna!

Eukaliptus rasteruje parazite, kopriva „gasi“ opekotine, kokosovo ulje čisti spolja i iznutra, a kantarion je za izbegavanje

U poslednje vreme sve se više spominju prirodni načini lečenja kućnih ljubimaca. Bez omalovažanja ili negiranja efikasnosti i dostignuća veterine! Samo se treba setiti činjenice da su životinje uvek instinktivno nalazile u prirodi trave ili biljke za boljke koje su ih mučile. To, nažalost, ne mogu da rade u gradskim uslovima.

U veterinarskoj medicini primenjuju se isključivo biljni, tradicionalni i tradicionalni biljni lekovi (čl. 20 i 21 Zakona o lekovima i medicinskim sredstvima), sa dozvolom za stavljanje u promet leka koju izdaje Agencija za lekove i medicinska sredstva. Istu obavezu imaju i fitoterapeuti koji se bave alternativnim načinom lečenja pasa i mačaka. Pritom mogu da upotrebljavaju i čajeve, masti, tinkture od biljaka ili njihovih mešavina. Tradicionalni biljni lekovi uspešno se koriste vekovima u lečenju životinja.

Foto Pixabay

Mačka koja želi da izbaci loptice dlake iz želuca ili pas koga muči stomak, poješće određenu travku

Biljni preprati najčešće se koriste kao blagi antiseptici, za jačanje imuniteta, smirenje i u slučaju iritacije kože. Sprej sa etarskim uljem valerijane, vetivera, žalfije, matičnjaka i bosiljka smiruje uznemirene kućne ljubimce. Za jačanje imuniteta odličan je sprej sa uljima ehinacee, timijana, ruzmarina i belog luka. Za pse i mačke sa iritacijom kože preporučuju se preparati sa etarskim uljem lavande, origana, nane, karanfilića i kokosa.

Pojedine biljke ne treba davati kućnim ljubimcima. Primer je kantarion, pa čak i čaj od kamilice

Foto Pixabay

U slučaju suve kože i pojave peruti zbog neadekvatne ishrane, četkanja i korišćenja jakih šampona preporučuju hladno ceđeno laneno ulje. Obloge od biljke brđanke blagotvorne su u slučaju uganuća, iščašenja i zaustavljanja krvarenja. Tinktura od nevena je odličan anseptik i ubrzava zarastanje rana. Osip i opekotine ublažavaju se oblozima od čaja koprive. U slučaju frakture, oblozi od gaveza su odlično pomoćno sredstvo. Upale oka smiruju se sokom ili čajem od očajnice. Protiv buva preporučuje se čaj od eukaliptusa, sprejevi iz „kućne radinosti“: na bazi biljke hamamelis, etarskog ulja nane, eukaliptusa u lavande. Buve beže i od limuna!

Pričitajte još Ljubimci i akupunktura

Preparati ne smeju dospeti u oči!

Mnogi fitoterapeuti preporučuju i kokosovo ulje. Dobro je za ishranu, tretmane kožne infekcije, za dezinfekciju i zarastanje rana. Njegov ukus neće smetati psima i mačkama, pogotovo ako se pomeša sa hranom

Pre počeka korišćenja biljnih preparata treba se konsultovati sa veterinarom i fitoterapeutom.

Ulje lavande se koristi protiv buva, ali se ne daje mačkama

Foto Pixabay