Jedna od najfascinantnijih transformacija u prirodi nema nikakve veze sa zalutalim zrncem peska
Foto Pixabay
Dok je skoro sve najdragocenije drago kamenje na svetu zakopano pod zemljom, biseri se kriju u neočekivanom okruženju: unutar školjke. Na koji način ovi dragulji od sedefa završavaju na tako neverovatnom mestu, pita se portal Livescience?
Uprkos uvreženom mišljenju, biser nije rezultat zalutalog zrna peska koje se zarije u meko telo školjke. Pesak koji je uobičajen u vodenim sredinama gde žive mekušci uopšte nije uključen u stvaranje bisera! Biser se formira kada se iritant – čestica hrane ili parazit – uvuče između ljuštura školjke ili drugog mekušca, u mišićni zid gde se nalaze unutrašnji organi. U činu samoodbrane, školjka ispušta tečnost koja sadrži aragonit (karbonatni mineral) i konhiolin (protein). Ove izlučevine mešaju se sa “uljezom” i stvara se sedef. S vremenom se slojevi sedefa pretvaraju u ono što na kraju postaje biser.
Biseri se pojavljuju u različitim bojama, oblicima i veličinama. I kao što ne postoje dve iste snežne pahulje, tako ne postoje ni dva ista bisera. To se ne dešava ni u slučaju kultivisanih slatkovodnih bisera. Ovo komercijalno uzgajano drago kamenje rezultat je ljudske intervencije: odgajivač implantira perlicu od školjke u unutrašnjost dagnje kako bi pokrenuo proces lučenja sedefa. Ogromna većina bisera koji se danas prodaju na tržištu je kultivisana.
Pročitajte još Plemenita-misija-velimira-vrzica-more-je-njegov-zivot
Zbog lepote, biseri su traženi i veoma poželjni u mnogim kulturama. Tako je već hijadama godina. U hinduističkom folkloru verovalo se da iz Meseca u more kaplje rosa koja se pretvara u bisere. Grčka mitologija tvrdila da su biseri suze radosnice koje lije boginja Afrodita
Bez obzira na to odakle su biseri dolazili, bili su jednako vredni — ako ne i više — kao zlato i dijamanti. Od njih su nizane ogrlice, narukvice i drugi nakik, ali su bili i zamena za novac. Nije iznenađujuće što su biseri povezivani sa plemstvom. Julije Cezar je doneo zakon da samo aristokrate u Rimu mogu da stavljaju bisere. Egipatska kraljica Kleopatra je rastvorila bisernu minđušu u sirćetu i popila napitak zbog opklade sa svojim ljubavnikom Markom Antonijem.
Biseri su i danas očaravajući predmeti, zahvaljujući lepoti i čudesnom prirodnom nastanku.
Pročitajte još Foto-konkurs-bigpicture-morske-zvezde-i-njihov-plen-pobednici-kategorije-vodeni-svet