Ovo osvežavajuće voće možete ponuditi umesto poslastice, u količini koja neće pogoršati eventualnu osnovnu bolest ili izazvati stomačne probleme ili alergiju
Foto Pixabay
Slatka, sočna kriška dinje je pravo osveženje u vrelim, letnjim danima. Kao i druge tikve, dinja ima visok sadržaj vode i puna je hranljivih materija koje su prava blagodet za ljude. Ali da li je bezbedna za vašeg psa? Male količine ove osvežavajuće voćke sasvim su bezbedne za želudac psa. Njegov stomak može podneti umerene količine određenih namirnica, pa i dinje. Saznajte kako i koliko hraniti psa dinjom a da mu ne naškodi i šta činiti ako pojede više nego što bi smeo ili ima reakciju.
Pročitajte još Mogu-li-psi-da-jedu-jagode
Ako imate pitanja ili nedoumice o davanju dinje psu, obratite se veterinaru
Da li je bezbedno da psi jedu dinju?
Dinja je relativno bezbedno voće za pse, navodi portal Thesprucepets. Kao i svaku novu namirnicu, isprva ponudite psu parčence dinje kako biste se uverili da neće naškoditi njegovom stomaku. Na taj način lako ćete utvrditi da li pas ima alergiju ili probleme sa varenjem.
Bezbedno je psu dati da pojede nekoliko komadića dinje. Ona je prepuna hranljivih materija i odličan je izvor vode i vlakana. Ovo voće je bogato i šećerom, pa nije dobar izbor za pse sa dijabetesom.
Upozorenje!
Kora dinje je žilava, teško se žvaće i još teže vari. Ponekad može izazvati gušenje i iritaciju. Nemojte dozvoliti psu da liže spoljašnji deo kore, jer može sadržati štetne bakterije.
Koju količinu dinje treba dati psu
Nekoliko komadića dinje, veličine zalogaja, predstavlja zdravu poslasticu za vašeg psa. Međutim, ako pas ima osetljiv stomak ili je dijabetičar, preskočite ovu užinu. Previše dinje može izazvati poremećaj glikemijskog indeksa. Ako vaš pas doživi bilo šta od sledećeg nakon što jede dinju, konsultujte se sa veterinarom:
*povraćanje
*dijareja
*nedostatak apetita
*bolovi u stomaku
*letargija
Pročitajte još Da-li-vasi-ljubimci-jedu-bundevu
Probajte dinju koju nudite psu: ako je preslatka, dajte manju količinu; prethodno odstranite koru i semenke
Kako odabrati dinju za psa
Dinje su nam dostupne tokom cele godine, ali samo su leti najslađe i najsvežije. Imajte na umu da što je dinja zrelija, ima više šećera. Dinja mora imati sladak i „mošusan“ miris. Stabljika ne treba da bude pričvršćena za plod, jer se zrela dinja prirodno odvaja od nje. Voće treba da bude i čvrsto, ali ne tvrdo kao kamen, i ne sme da ima ulegnuća i fleke.
Kako poslužiti dinju svom psu
Dinju temeljno operite i izribajte spoljašnji deo. Uklonite koru i semenke i narežite meso dinje na komadiće veličine zalogaja, koje ćete psu ponuditi umesto poslastice
Komadiće dinje možete ubaciti u neku igračku kako bi psu bilo interesantnije da dođe do nje
ZANIMLJIVOSTI
Mogu li psi jesti koru dinje?
Ovo nije dobra ideja, jer je dinja puna vlakana i može izazvati stomačne probleme.
Mogu li psi jesti semenke dinje?
Psa je najbolje hraniti samo plodom dinje. Ako slučajno pojede neku semenku, obratite pažnju da ne dođe do gušenja!
Mogu li psi jesti druge vrste tikve?
Psi mogu da jedu tikve, od lubenice do bundeve, sveže, kuvane ili pečene. Važno je samo ukloniti semenke i koru.
Pročitajte još Vas-pas-moze-da-jede-voce-i-to-samo-odredjene-vrste