Mnogobrojne su i važne funkcije ovog organa u ustima mačke koji izgledom i dodirom podseća na šmirgl papir
Foto Pixabay
Svaki ljubitelj životinja imao je priliku da oseti dodir mačijeg jezika na svojoj koži. Kako ljudi opisuju, to je kao osećaj „nežnog“ pritiskanja šmirgl papirom. Organ čula ukusa mačke na prvi pogled deluje kao da je posut sitnim trnjem. To su papile koje liče na male kuke i sastoje se od keratina. Sve papile na mačijem jeziku okrenute su u istom smeru, prema grlu. To omogućava mački da lako oslobodi jezik i prema grlu usmeri dlake koje je pokupila. Papile imaju oblik koji podseća na kandže, sa veoma oštrim vrhom. Zahvaljujući njima, mačka lako čisti delove tela koji imaju veoma zamršenu dlaku.

Posebno zanimljivu činjenicu o papilama uočili su istraživači, ispitujući do koje mere su one pokretljive. Kad jezik naiđe na neku prepreku, papila na njemu jednostavno se okrene oko svoje ose i eliminiše smetnju
Mačke ližu dlaku iz mnogih razloga. Osim što na taj način mogu da razmrse zapetljanu dlaku, jezikom skidaju parazite i njihova jaja. Lizanjem krzna, mace preraspodeljuju masti koje luči njihova koža. Zahvaljujući tome, dlaka im je bolje zaštićena od vlage.
Uzajamno lizanje dlake jedan je od načina na koji mačke pokazuju međusobno poverenje. Ako maca ima poverenje u vlasnika, pokušaće i njega da liže. To treba shvatiti kao izraz njene izuzetne privrženosti. Šake su najprihvatljiviji deo tela koje vlasnik može da iskoristi u ovoj „seansi“.
Možda najvažniji razlog zbog koga mačka čisti svoje krzno leži u njenom predatorskom instinktu. Mačka je grabljivac i čekajući plen treba da prikrije svoj miris. Ližućikrzno, ona “skida” sa sebe miris koji njen plen može da oseti.
Pročitajte još Usi su ogledalo macije duse
