Pojedine vrste ovih gmizavaca dovoljne su same sebi u stvaranju potomstva, dok druge dobijaju mladunce na uobičajen i poznat način
Foto Pixabay
Zmije su fascinantne životinje sa jedinstvenom anatomijom koja nas dovodi u dilemu kako se pare i razmnožavaju. Iako se većina zmija reprodukuje seksualno, postoje slučajevi u kojima je moguća autoreprodukcija. Ima mnogo podataka o reprodukciji zmija, pa se zna i da ženke polažu jaja do dva puta godišnje. Bez obzira na to želite li da naučite osnove reprodukcije zmija ili ste radoznali da bolje razumete taj proces, pročitajte ovaj članak koji smo preuzeli sa portala Petkeen. On će vam pojasniti kako se odvija parenje zmija, polaganje jaja, pa čak i kako da razlikujete mužjake od ženki.

Osnovne informacije o zmiji
Zmije žive na svim kontinentima na svetu osim Antarktika i predstavljaju važnu vrstu u prirodi. Postoji više od 3.000 vrsta divljih zmija, pri čemu se svaka prilagođava širokom spektru staništa. Zmije obično provode usamljenički život i ne hrane se često. Postoji nekoliko sedmica u godini kad se zbog razmnožavanja susreću sa pripadnicima suprotnog pola.

Da li su zmije seksualne ili aseksualne?
Većina zmija dolazi na svet posle parenja mužjaka i ženke. Mužjak koristi svoje hemipene (dva polna organa) da bi oplodio ženku. Iznenađujuće, postoje i neke zmije kojima partner nije potreban za oplodnju. To se zove partenogeneza i obično se dešava kad ženka ne može da pronađe mužjaka u divljini.
Naučnici su verovali da je ova vrsta reprodukcije retka, ali je sve više dokaza o brojnim vrstama zmija koje se razmnožavaju na ovaj način. Neke od njih su vodene, pamučne, jamarke i neke vrste boa. Vrsta bramanska slepa zmija mora se razmnožavati na ovaj način.
Pročitajte još Da-li-zmije-imaju-usi
Reprodukcija zmija
Zmije su polno zrele i spremne za parenje između 2. i 3. godine, ali neke moraju da sačekaju da napune 4 ili 5 godina. Sezona parenja se odvija tokom proleća i leta, da bi inače hladnim jajima bilo toplo. U toploj, tropskoj klimi, zmije se razmnožavaju cele godine. Međutim, ovo se može promeniti u zavisnosti od vremena, količine hrane ili njihovog raspoloženja.
Odrasli mužjaci se okupljaju u jednom području i takmiče se međusobno kako bi se parili sa ženkama. Ovo okupljanje se zove lopta za parenje i deluje fascinantno. Mužjaci neće odustati od pokušaja parenja sve dok ima šanse za uspeh. Stopa smrtnosti je veća kod mladih zmija, pa one češće polažu jaja u nadi da će njihovo potomstvo preživeti i da će se njihov DNK nastaviti. Posle sparivanja, zmije nastavljaju svojim putem i vraćaju se usamljeničkom životu.

Kako zmija “zatrudni”?
Kad je ženkaa spremna za parenje, ona oslobađa trag feromona koje mužjak prati. Udvaranje počinje postavljanjem donjeg dela glave mužjaka na potiljak ženke. Ona je spremna da se pari samo ako podigne rep. Tada mužjak može da se obavije oko nje i obavi oplodnju.
Kako se zmije sparuju?
Mužjak postavlja hemipene iz kloake i oplođava jajašca u ženki. Ovaj proces može trajati od sata do celog dana. Pojedine zmije imaju hemipene koji se savršeno slažu sa anatomijom ženke iste vrste. To sprečava sparivanje pripadnika različitih vrsta. Kao i većina ženki iz životinjskog carstva, i dame zmije najviše vole najjače i najkrupnije udvarače.

Šta se dešava posle parenja
Po završetku parenja, jaja se razvijaju u ženki i posle oko mesec dana, ona je spremna da ih položi u plitko gnezdo. Sluz prekriva jaja, drži ih zajedno i sprečava kotrljanje izvan gnezda. Mnoge ženke ostavljaju jaja kada ih polože, pa su mladunci prepušteni sami sebi. Bebe zmije se izležu sa svim instinktima neophodnim da prežive.
Dok većina zmija polaže jaja, ima vrsta koje rađaju žive mladunce. Ovo se dešava kada se jajašca u majci ne razviju u potpunosti. Umesto toga, izlegu se u njoj i rađaju kad majka bude spremna da ih položi. Mnoge ženke koje rađaju žive bebe pojedu svoje mlade.
Jedina vrsta zmija koja ostaje sa svojim mladima nakon što se izlegu je afrički stenski piton. Ženke kruže oko gnezda da bi ga zaštitile od predatora i ostaju sa mladima oko dve nedelje

Kako razlikovati mužjaka od ženke
Ako u domu držite zmiju kao kućnog ljubimca, verovatno želite da znate da li je reč o mužjaku ili ženki. Oni nemaju spoljašnje polne organe kojim bi se razlikovali, već su oni unutar kloake. Mužjaci imaju dva hemipena i testise, dok ženke imaju složeniji reproduktivni sistem sa jajovodom.
Ženke su obično veće od mužjaka, a mužjaci imaju deblji rep. Ako niste sigurni, zamolite veterinara ili stručnjaka za zmije da vam pomogne u prepoznavanju pola. Oni to čine pomoću naročite podmazane šipke koju ubacuju u kloaku. Plići prostor ukazuje da je reč o ženki.
Mogu li se pariti različite vrste zmija?
Moguće je ukrštati jednu vrstu zmija sa drugom, ali je parenje najzdravije kad se dešava u istoj vrsti. Kada ukrštene zmije stignu na svet, one su već plodne i mogu same da daju mlade. Zanimljivo je da to ne važi za druge hibridne životinjske vrste.
Pročitajte još Bezopasni-kukuruzni-smuk

Kako uzgajati zmije?
*Saznajte pol svoje zmije, pa nabavite jedinku suprotnog pola
*Održavajte adekvatnu toplotu terarijuma
*Ne podstičite zmije na akciju odmah nakon obroka, kako ne bi povratile hranu
*Ostavite zmije u komori za hibernaciju kako biste ubrzali proces razmnožavanja. Neke zmije moraju da hiberniraju pre nego što požele da se razmnožavaju
*Pripremite ženku za parenje svakodnevnim kupanjem u toplim kupkama. Tako ćete očistiti otpad iz njenog tela. Svakodnevno spuštajte temperaturu vode za po par stepeni. Stavite zmiju u komoru i sačekajte 8 nedelja. Dopunjavajte vodu svakodnevno. Nakon što prođe 8 nedelja, polako povećavajte temperaturu unutar komore dok ne bude ista kao u terarijumu. Sada je ženka spremna da se upozna sa mužjakom
*Ženka je spremna za parenje ako opušteno legne blizu mužjaka. Uvodite zmije u ovaj prostor svakog dana i ženka bi uskoro trebalo da položi jaja
Zmije polažu do 100 oplođenih jaja, iako je prosek oko 30. Više jaja izbacuje se jer neće sva biti uspešno oplođena, a pitanje je i koliko će se mladih zmija izleći

Izleganje mladih zmija iz jaja
Izbacite ženku iz ograđenog prostora kada položi jaja i postavite ih u inkubator. Ne okrećite jaja dok su u inkubatoru! Briga o bebama zmija je veliki izazov. Ne vole da jedu čim se izlegu, jer imaju dovoljno hrane, rezervisane iz žumanca. Kad dođe vreme za prvi obrok, hranite ih malim miševima ili drugim sitnim životinjama.