Da bi preživele hladnoću, neke vrste najmanje ptice na svetu služe se “trikom” zvanim torpor, a pomažu im i dobronamerni vlasnici privatnih vrtova u kojima zimuju

Izvor https://www.goodnewsnetwork.org/how-to-help-hummingbirds-during-the-winter-months-myths-and-tips/

Foto Pixabay

Koliko god se činilo da je kolibri ptica proleća i leta, najmanja ptica na svetu viđa se na hranilicama čak i tokom zime! Iako su mnoge vrste ove ptičice migratorne, neke ostaju u mestu boravka i u najhladnijem periodu godine. Ovo je zaista podatak za nevericu, s obzirom na to da ptičica o kojoj je reč ima najbrži metabolizam na svetu.

Predstavljamo Aninog kolibrija (Calypte anna) koji je dobio ime po Ani Maseni, vojvotkinji od Rivolija. Ova ptičica grimizno-zeleno-sivih nijansi potiče iz zapadnih obalskih područja Severne Amerike odakle se proširila i na druga područja.

Zimi ovaj krilati malac uporno traga za hranom kako bi stvorio rezerve masti. Ako ima manje masti, nema energiju za letenje i opstanak. Osim nedostatka masti, i nedovoljno gusto perje primorava ga da preživi na specifičan način: ulazi u TORPOR. To je stanje kontrolisanog zimskog sna. Tokom dana kolibri je aktivan, ali sa dolaskom noći, on se usporava. Prilikom noćne hibernacije, kolibriju se telesna temperature spušta sa 42 stepena Celzijusa na oko 15, a usporavaju mu se i otkucaji srca: sa 1.260 udara u minuti, njegovi damari padnu između 50 i 180.

Pročitajte još https://pet-svet.rs/ptice-umiru-pevajuci/

Ako su kolibri vaše zimske komšije, možete im pomoći prihranom: rastvorom šećera u vodi (razmera deo šećera u četiri dela vode), bez dodatka boje ili meda. Da biste sprečili smrzavanje vode, postavite hranilicu u zavetrinu ili neposredno uz prozor, koji će vodu održavati toplom. Oko hranilice možete omotati crvene ili žute božićne lampice (ne LED!). Toplota iz sijalica će održavati hranilicu toplom i lepo će izgledati noću. Istoj svrsi će poslužiti i plastični omot sa pucketavim mehurićima ili aluminijumska folija koje će usporiti smrzavanje vode.

Ima i drugih zanimljivih termoizolacionih rešenja, poput omotavanja pojilice tkaninom od vune ili starim odevnim predmetima napunjenih pirinčem.

Higijena hranilica je veoma važna. Redovno menjajte tečnost u njoj, što će sprečiti prodor bakterija i razvoj gljivica.

Sem prihrane, kolibrijima ćete pomoći i sađenjem biljnih kultura koje kasno cvetaju. Osim toga, baštu možete urediti postavljanjem “stanišnih slojeva” u kojima će se smenjivali sunce i hladovina. Izbegavajte korišćenje pesticida!

Pročitajte još https://pet-svet.rs/bele-rode-zimuju-u-srbiji/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *