Vaš kucov je pojeo ostatak sendviča obilno premazanog majonezom, uz dodatak šunke, listića kačkavalja, kečapa, luka i začina. Treba li da se zabrinete za njegov stomak?
Foto Pixabay/pet-svet, Pexels/Daria Shevtsova, Rarnie McCudden
Svi veoma volimo svoje pse, ali je ponekad naporno konstantno pratiti šta sve trpaju u usta. Mnoge namirnice koje završe u njihovim želucima nisu škodljive po zdravlje, ali ima zalogaja koje jednostavno ne smeju da progutaju.
Beli i crni luk su veoma toksični za pse. To su apsolutno zabranjene namirnice koje izazivaju mučninu, bolove u stomaku, dehidraciju, dijareju i druga teška stanja

Koju hranu psi mogu da jedu, a koje namirnice treba sakrivati od njih?
Majonez iz spomenutog sendviča neće naneti veće štete psećem stomaku, ukoliko je „smazao“ malu količinu. Međutim, stvari mogu da se iskomplikuju ako je pas alergičan na neki sastojak majoneza (jaje, soja…).
Pročitajte još Ista-gotova-hrana-za-pse-i-macke-nikako
(Ne)dosledni i (ne)karakterni vlasnici
Ne možemo a da se ne vratimo na priču o sedenju, stajanju, obilaženju i guranju oko stola u vreme obroka. Da ne spominjemo tužan pogled i dodire šapama koji nedvosmisleno kažu: “Daj malo i meni!”
Kao odgovoran vlasnik, vi ćete ostati dosledni i tvrdog srca pred otvorenim ustima ljubimca iz kojih se cede litre sline. Pravićete mu zazuzibice do kraja obroka i to je to! Međutim, pitamo se: koliko je ovako doslednih i karakternih vlasnika među vama? Iskreno?
Sad ćete reći: pa ne moraju psi da jedu samo njihovu industrijsku hranu, granule i vlažne varijante gotovih obroka. Može tu da “kapne” i poneki zalogaj piletine, kuvanog povrća, pokoja koskica ili mrvica voća.
Ako primetite čudno ponašanje ljubimca posle konzumiranja neke zabranjene namirnice, odmah ga odvedite veterinaru!
Ali, da ne biste već istog popodneva trčali kod veterinara zbog dijareje psa ili drugih tegoba, dobro se informišite o tome šta pas sme da jede, a šta bi trebalo da bude daleko od domašaja njegovih šapa.
Pročitajte još Vas-pas-moze-da-jede-voce-i-to-samo-odredjene-vrste
Priča o spornim namirnicama odnosi se na veće količinie i često konzumiranje. Manje količine ipak neće napraviti haos u ljubimčevom organizmu.

SAVET PLUS: O uvođenju novih namirnica u ishranu psa uvek se posavetujte sa veterinarom!
Banana je veoma korisna voćka za pseću populaciju. Sa visokim sadržajem kalijuma i vitamina C i B6, banane su sjajan dodatak psećoj ishrani i odlična zamena za veštačke poslastice. Banane su prepune vlakana koja blagotvorno utiču na varenje. Ali, umerenost je i ovde veoma važna, zbog velike količine šećera u bananama. Psu nemojte davati ni koru banane, jer izazva zatvor i smetnje u varenju.

Šta pas ne bi trebalo da jede?
Naši ljubimci verovatno bi pojeli i masne krpe sa stola, kad bismo im dopustili. Često će pokušati i da ukradu neki zalogaj sa stola ako nam pažnja popusti.
Zabranjeni su: industrijski šećer i poslastice (čokolada, keks, gumene bombone…), gazirani i alkoholni napici, kafa i čajevi, suvo i sveže grožđe, crni i beli luk, masna, slana i začinjena hrana, koštice jabuka, trešanja i višanja, kajsija i breskve, šljive, pečurke, bajata hrana, mesne prerađevine, sveža peciva, svež kvasac u testu koje “nadolazi”, orašasti plodovi, mnogo sira, limun, kokosovo ulje, sladoled, soja, belo brašno, lišće i kora krompira…
Domaća “kujna” za pseće uživanje
Sigurno vam se desilo da ste zbog rupe u novčaniku morali da skuvate ručak svom psu. Ovakva varijanta obeda je odlična alternativa za ljubimce sa osetljivim stomakom ili drugim zdravstvenim problemima, kao i za one koji treba da “smršaju”.
Pas može da jede: banane, borovnice, kivi, ananas, narandže, jagode, lubenicu bez kore, plod kajsije, kupine, maline, jabuke bez semenki, kruške, nektarine, dinju, brusnice….
Uz brojne improvizacije sa namirnicama u psećoj ishrani, važno je izbalansirati obroke, da u njima bude zastupljeno dovoljno hranljivih materija, vitamina i minerala.

Štapić šargarepe, tikvice ili jabuke, kolut-dva banane, cvetić brokolija ili karfiola, parčence ananasa, papaje, šaka borovnica, pečena bundeva, režanj kruške, malo brusnica, komad sveže breskve ili kajsije, malo celera i kuvane cvekle biće odlična užina za vašeg psa
Jedan od odličnih recepata je miks barenog smeđeg pirinča sa mlevenom ćuretinom ili piletinom, bebi spanaćem, šargarepom, graškom i tikvicama. Ove namirnice mogu se skuvati i u većoj količini i zamrznuti. Obrocima dodajte i kašiku maslinovog ulja koje je blagotvorno za pseći organizam i dlaku.
Pojedini pets-nutricionisti predlažu da ljubimcu ponudite i bareni ili pečeni karfiol, bez dodatka soli i drugih začina. Male količine ovog povrća biće lepa promena u jelovniku ljubimca, ali vodite računa: veće količine karfiola će izazvati nadimanje i gasove!