Zasto nilski konj izbacuje balegu u vidu omanjeg tornada

Ovaj veliki sisar osetljiv je na oglašavanje nepoznatih “komšija”: ako čuje drugačiji ton “trube”, odmah započinje “paljbu” neprijatnom municijom

Izvor https://www.livescience.com/hippos-recognize-voices-spray-poop-for-strangers

Foto Pixabay

Da li znate da se oglašavanje nilskih konja može čuti sa više od kilometra udaljenosti? Kad registruju „grmljavinu“ nepoznatog “rođaka”, oni reaguju ispuštanjem velike količine balege, i to u obliku manjeg tornada!

Nilski konj (Hippopotamus amphibius) obeležava svoju teritoriju izmetom. Do sada naučnici nisu znali da oglašavanje nepoznatog nilskog konja može da izazove tako dramatično ponašanje kod druge jedinke. U časopisu Current Biology objavljena je studija o ovoj temi. Istraživači su posmatrali nilske konje u specijalnom rezervatu Maputo u Mozambiku i otkrili da životinje različito reaguju na pozive nilskih konja iz te oblasti.

Nilski konji su mogli da razlikuju glas poznatog nilskog konja od oglašavanja stranca. Oni često istovremeno “zvižde” u grupi, i na taj način razgovaraju. Zvuke drugačijeg tipa i frekvencije oni ispuštaju kad žele da ukažu na razlike između “starosedelaca” i “došljaka”.

Nikolas Matevon, jedan od starijih autora studije i direktor tima za senzornu neuroetologiju na Univerzitetu Sent Etjen u Francuskoj, kaže da je njegov tim snimio oglašavanje sedam različitih grupa nilskih konja na jezerima u Maputu. Ekipa je postavila zvučnike u blizini prebivališta svakog krda, na udaljenosti od 70 do 90 metara, i emitovala snimke.

Pročitajte još Kabarga-jelen-koji-lici-na-vampira

U zavisnosti od prepoznavanja zvukova, neke jedinke su se približile zvučnicima, pojedini su reagovali ispuštanjem balege, dok je bilo i “neopredeljenih”, koji su iskombinovali oba postupka. Najmanje rekakcija bilo je po oglašavanju pojedinaca unutar sopstvenog krda. Više reagovanja usledilo je posle rike pripadnika iz susednih grupa na istom jezeru. Ovi odgovori su obično uključivali samo zviždanje i približavanje zvučniku, sa vrlo malo ili nimalo obeležavanja balegom. Dosledno najjače reakcije ispoljene su prilikom oglašavanja stranaca.

Zoolozi planiraju ponavljanje ovog eksperimenta, ali sa krdima u različitim prebivalištima, poput rečnih i plavnih ravnica. Ovakva istraživanja će bolje zaštititi populaciju nilskih konja, pogotovo prilikom preseljenja u nova prebivališta. Iako nisu ugrožena vrsta, njihova populacija brzo se osipa. Buduće studije njihovog ponašanja i komunikacije mogu pomoći poboljšanju očuvanja ove vrste.

Kako izgleda „tornado balega“ nilskog konja, pogledajte u VIDEO snimku

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *