Majušni insekt nalik ribaćoj četki pronađen u ćilibaru starom sto miliona godina

Izvor https://www.livescience.com/new-cylindrical-bark-beetle.htm

Foto: © George Poinar Jr., OSU

Na prvi pogled liči na komad drveta iz drevne šume, prekriven mahovinom, lišajevima i ispucalom korom. Međutim, to nije nikakva kora, niti lišaj koji može da oživi. Reč je o neobičnom malom stvorenju naučnog naziva Stegastochlidus saraemcheana. To je novootkriveni rod insekta i vrsta zlatice cilindričnog oblika, koji podseća na četkicu za ribanje.

Ovo malo dlakavo biće bilo je sakriveno u 100 miliona godina starom ćilibaru koji je otkriven u dolini Hukavng na severu Mjanmara.

„Buba je život provela među mahovinom, lišajevima i gljivicama, pričvršćena za stabla drveća ili na šumskom tlu“, navodi se u saopštenju Džordža Poinara Jr., paleobiologa i entomologa sa Državnog univerziteta u Oregonu, ujedno i koautora studije o novopronađenom insektu. „Ona se skrivala zahvaljujući spektakularnoj kamuflaži koja ju je utapala u mahovinsku pozadinu.“

Kamuflaža je zaslužna i za ime roda ovog insekta. Ono je sastavljeno od grčkih reči “stegastos”, što znači pokriven, i “hlidos”, što znači ukras.

Pročitajte još Bezopasni kukuruzni smuk

Glava bube nije u srazmeri sa ostatkom cevastog tela koje liči na zaobljeni pramen kose prekriven klasjem žitarice. Na glavi postoje dve izdvojene antene nalik palicama. Odmah ispod glave su prednje i srednje noge, dok su zadnje noge ispred stomaka. Izgled i oblik usta insekta nagoveštavaju da je u pitanju mesožder i da se verovatno hranio beskičmenjacima.

Foto: George Poinar Jr., OSU

Buba je od glave do poslednje dlačice dugačka samo 4,2 milimetra. Međutim, na tako malom telu postoji više od 100 šiljatih završetaka. Ovo dlakavo “klasje” verovatno je pomagao da se insekt stopi sa okolinom.

Pročitajte još Kralj stonoga u pećini Movila

„Na blisku povezanost sa gljivicama ukazuju delići spora, poznatiji kao konidije. Oni su pričvršćeni za kutikulu bube“, izjavio je Poinar. Na insektu je pronađen i par parazitskih grinja, koje su bile zakačene rilicama. Dok su grickale bubu, pre oko 100 miliona godina, grinje su takođe ostale zarobljene u ćilibaru.

O neobičnom insektu pronađenom u ćilibaru pogledajte i na https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/sensacyjne-znalezisko-znalezli-go-w-bursztynie-tego-sie-nie-spodziewali/redbmsk

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *