Novootkriveni zglavkar jedna je od 35 endemskih vrsta iz otrovne rumunske pećine
Izvor https://www.livescience.com/venomous-centipede-king-rules-hell-cave.html
Foto: © Varpu Vahtera, Pavel Stoev, Nesrine Akkari/Zookeys, doi.org/10.3897/zookeys.1004.58537
Nepristupačna i nedovoljno istražena pećina Movila udaljena je nekoliko kilometara od Crnog mora u Rumuniji. Prema rečima naučnika, ova mračna špilja bila je zapečaćena više od pet i po miliona godina. Razlozi ove izolovanosti bile su velike koncentracije otrovnih gasova i visoka vlažnost vazduha. Pa ipak, i u ovim gotovo nemogućim uslovima ima života.
U Movili je identifikovana 51 životinjska vrsta, od kojih su 34 endemske. Većina životinja je slepa i depigmentisana, ali imaju dugačke udove i pipke kojima se lakše kreću. Na listu otkrivenih neobičnih endemski vrsta u Movili naučnici su dodali još jednu. Reč je o stonogi latinskog imena Cryptops speleo rec. U prevodu „kralj pećine“, ovaj zglavkar, dugačak pedesetak milimetara, najveći je od svih dosad pronađenih bića u pećini. Ima braonkasto-žuto telo, sa bledožutim antenama, a njegove žućkaste noge su načičkane sa 13 do 17 “testera”. Ova stonoga je najveći beskičmenjački predator u pećinskom ekosistemu. Nalazi se na vrhu lanca ishrane i hrani se paucima, bubama i račićima nalik na škampe.
Kako je objavio BBC Earth, od otkrića pećine 1986. godine, do sada se u njene dubine spustilo stotinak istraživača. Vazduh Movile je zasićen vodonik-sulfidom, metanom, amonijakom i ugljen-dioksidom. Kiseonika nema dovoljno. Iako je temperatura prijatna (21 stepen Celzijusa), relativna vlažnost vazduha je 100 posto. Ulaz u pećinu vodi dugačkim i uskim hodnikom kroz krivudave krečnjačke tunele, kojima se stiže u glavnu pećinu sa jezerom. Istraživanje ovog prostora zahteva ronjenje i kretanje uskim prolazima pod vodom. Osim što su u potpunom mraku, oni se ulivaju u tzv. vazdušna zvona, opasne mini pećine.
Istraživanje Movile ne ometaju samo poznate opasne prepreke. Pitanje je šta se sve namnožilo i preživelo u hiljadugodišnjoj tmini ove misteriozne rupe u zemlji. Sve ovo govori o tome da će pećina Movila ipak još dugo biti zagonetka za istraživače i naučnike.