Kućna maca luči feromone i ostavlja ih u domu, na ukućanima i životinjama, ali njen „miris“ ponekad može i da se „pokvari“

Piše Biljana Plazinić

Foto Pexels/cottonbro, Yuliya kota, Cats Coming

Da li se kao vlasnik mačke često suočavate sa „mirisnim“ (ne)prijatnostima koje vam ona priređuje? Nemojte se ljutiti na nju: mace tako „pričaju“ sa svima.

Foto Pexels/Yuliya kota

Pomoću feromonskih žlezda mačka obeležava vlasnika, predmete i životni prostor. Svoj miris ona ostavlja tako što se mazi uz vlasnika, trlja glavom o nogare stolica i stola i češka se o krevet i zidove. Na njenim obrazima i čelu nalaze se žlezde koje luče „macin miris“ i njime ona obeležava sve što smatra svojom teritorijom.

Perianalne žlezde su „preobražene“ lojne žlezde sa obe strane anusa i imaju ih gotovo svi mesojedi: najkonkretniji primer je tvor sa svojim „parfemom“

Mačije šape su pravi rezervoari iz kojih se luči miris prilikom grebanja, skakanja, penjanja i hodanja. Miris iz prednjih delova macinog tela je „prijateljski“. Ako se mačka naljuti, kazniće nas namernim uriniranjem. Tome su skloniji mužjaci, ali većina sterilisanih i kastriranih mačaka ovo ne čini.

Pročitajte još Macke i nezeljeno ponasanje

Mace imaju analne kesice sa žlezdama veličine bibera iz kojih se luči masnjikava supstanca posebnog mirisa. Taj sadržaj se izbacuje prilikom obavljanja velike nužde. U slučaju velikog uzbuđenja ili straha, maca može i nekontrolisano da ispusti „obeleživač“. Ponekad se analne kesice zapuše i izazovu infekciju.

Pročitajte još Zimska briga o macki sjajna i bujna dlaka i savrseno zdravlje

Ako primetite da maca često liže perianalno područje i češa se, a oko nje se širi neprijatan miris, odvedite je veterinaru. Zapuštene i nelečene perianalne kesice mogu izazvati promene na koži, kao i nastanak fisttula.

Foto Pexels/Cats Coming

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *