Ovaj neobični akrobata izvodi antigravitacioni podvig uz pomoć vazdušnih mehurića koji imaju ulogu vakuuma

Izvor https://www.livescience.com/beetle-walks-underside-surface.html

Foto Pixabay

Hodanje po vodi je uobičajen način kretanja mnogih insekata, ali znate li da postoji buba koja hoda po donjoj strani vodene površine? Novootkriveni insekt, prema pretpostavci naučnika, potiče iz porodice Hidrophilidae. On „naopako“ hoda vodenom površinom kao da je zalepljen za staklo. To je prva buba „uhvaćena“ u kretanju na ovako neobičan način.

Čovek koji je otkrio čudnu bubu zove se Džon Guld. Ovaj biolog iz Australije proučavao je punoglavce u vodenim bazenima planina Vatagan, ali mu je pažnju privukao insekt koji kao da je pokušavao da pliva po vodenoj površini. Kad je pogledao malo bolje, Guld je shvatio da je bubica naopako „zalepljena“ za vodenu površinu kojom se opušteno kretala.

Pročitajte još Mleko piju i mladunci crva riba i bubasvaba

„Kad sam shvatio da se buba kreće sa donje strane vodene površine, znao sam da sam pronašao nešto neobično“; izjavio je Guld. „Ležerno se šetala, izvnuta na leđa“. Za razliku od većih životinja, insekt nije morao da se neprekidno kreće i troši energiju kako ne bi potonuo na dno. Ne zna se još na koji način postiže „akrobacije“ u vodi. Istraživači pretpostavljaju da je tajna u vazdušnom mehuru „zarobljenom“ u stomaku insekta. Telo bube prekriveno je sićušnim izbočinama nalik dlakama koje „hvataju“ vazduh i „lepe“ je na površini vode. „Pričvršćivači“ na nogama, koji hvataju vazdušne mehuriće, omogućavaju bubi da nesmetano hoda po donjoj strani vodene površine. I veličina insekta doprinosi ovoj sposobnosti: sitnija jedinka ne može da poremeti vodenu površinu.

Biolozi i dalje pokušavaju da otkriju tačan mehanizam koji ovom insektu omogućava podvodnu šetnju naglavačke, ali i razlog takvom kretanju, od kojih bi jedan mogao da bude izbegavanje gladnih grabljivica.

Insekt u vodi (ilustracija Pixabay)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *