zasto se muzjaci miseva plase mirisa banana

Kako piše u najnovijoj studiji, mali glodari veoma se uznemire kad osete aromu ovog južnog voća. Otkrivamo razloge neobične mišije averzije

Foto Pixabay

Istraživači sa Univerziteta Mekgil u Montrealu (Kvebek, Kanada), saznali su za neobičnu mišiju averziju prema bananama. Ovo su otkrili analizirajući porast hormona stresa kod mužjaka koji su bili u blizini gravidnih ženki ili onih koje su dojile mladunce.

U novoj studiji, koju prenosi portal Liivescience, naučnici objašnjavaju da su hormonske promene kod mužjaka bile izazvane prisustvom jedinjenja „en-pentil acetat” u urinu ženki. Pokazalo se da je to jedinjenje koje i bananama daje karakterističan miris!

„Čitava stvar je bila iznenađujuća, jer smo je slučajno otkrili“, izjavio je Džefri Mogil, jedan od autora studije i profesor na Odeljenju za psihologiju Univerziteta Mekgil. „U laboratoriji smo obavljali eksperiment na skotnim ženkama, a jedan student primetio je da se mužjaci čudno ponašaju“, dodao je Mogil.

Istraživači su objavili da su „mužjaci miševa, posebno veoma mladi, poznati po tome da usmrćuju mlasdunce“. Da bi udaljile potencijalne napadače, skotne ženke i „dojilje“ se oslanjaju na hemosignalizaciju. To je emisija hemijskih telesnih “poruka” mužjacima da se drže podalje od potomstva.

Glodari i mnogi sisari oslanjaju se na svoje čulo mirisa, rekao je Mogil. „Obeležavanje teritorije urinom odavno je poznato. Međutim, ovo je nova poruka koja nikada ranije nije opisana kod sisara. Mužjaci šalju ženkama mirisne poruke, ali je manje obrnutih primera, da ženke manje šalju poruke mužjacima. Većina poruka ima veze sa seksualnim ponašanjem mužjaka. Uz pretnju silom, ženke poručuju mužjacima da se drže podalje od njihovih mladunaca”, dodao je on.

Nakon što su primetili da su nivoi stresa kod mužjaka porasli kao odgovor na hemikalije u urinu ženki, Mogil i njegov tim su se zapitali da li će n-pentil acetat iz drugog izvora izazvati sličan odgovor. U lokalnom supermarketu kupili su ulje od banane i njime natopili pamučne kuglice koje su stavili u kaveze mužjaka. Miris je pojačao nivo stresa kod mužjaka, baš kao što je urin učinio u prethodnim eksperimentima. Istraživači sumnjaju da je ovaj hormonalni skok direktno povezan sa stresom koji se stvara uoči sukoba miševa.

Pročitajte još Misevi-u-selu-simona-dela

Izlaganje urinu ženki ili bananinom ulju imalo je i efekat ublažavanja bolova kod mužjaka. Otpornost na bol kod mužjaka se razvila čak pet minuta nakon što su osetili miris n-pentil acetata, a smanjila se 60 minuta nakon što su ga pomirisali. Nivoi analgezije izazvane stresom bili su znatno viši kod mladih mužjaka. To sugeriše da su oni veća pretnja mladuncima od očeva. Nalazi nude uvid u nevidljive komunikacione kanale koje životinje koriste u međusobnoj komunikaciji, rekao je Mogil.

On je dodao da sisari prenose poruke jedni drugima više nego što se prvobitno mislilo. “Međusobna komunikacija među sisarima mnogo je bogatija nego što se do sada znalo.“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *