Socijalna interakcija ovih vodenih sisara je fascinantna: svaki delfin zviždukom “kaže” svoje ime, a prijatelji ga dozivaju imitacijom istog zvuka i prepoznaju po – ukusu mokraće
Foto Pixabay
Znate li da se delfini upoznaju i prepoznaju tako što međusobno konzumiraju urin? Najnovija studija o socijalnim odnosima ovih sisara kaže da oni zvižducima razmene pozdravne poruke, a potom “srknu” po gutljaj ove telesne tečnosti, prenosi portal Livescience.
Nauka odavno zna da se svaki delfin oglašava na jedinstven način. Međutim, delfini se obraćaju jedni drugima i imitiranjem zvižduka. Istraživači nisu bili sigurni šta to tačno znači.
Nova naučna saznanja o socijalnoj interakciji među delfinima tiču se njihovog prepoznavanja pomoću čula ukusa. Međusobnom degustacijom urina i prepoznavanjem “izvora”, delfini pokazuju da mogu pratiti identitet “poznanika” pomoću dve vrste senzornog unosa. To znači da bi ovi sisari bili u stanju da kreiraju “mentalne osobine” svojih rođaka po vrsti i da ih pamte.

Kakav je “ukus” prijatelja?
Degustacijom urina delfini identifikuju jedni druge. Ovo je otkriveno prilikom istraživanja “zvižduka sa potpisom”, specifičnih zvukova kojima se delfini javljaju i predstavljaju. Naučnici su sproveli unakrsnu studiju, u kojoj je testirano može li životinja da prepozna objekat ili drugu životinju pomoću više znakova dobijenih iz različitih čula.
Pročitajte još Cudesna-riba-duginih-boja-otkrivena-medju-podvodnim-grebenima-maldiva-video
Ovakvi eksperimenti izvedeni su na mnogim vrstama, uključujući ribe i majmune. Ali komunikacionim sistemima kod većine životinja nedostaju zvuci koji su prepoznatljivi kao oznake za pojedince, kao što su zvižduci delfina. Pronalaženje drugog čula kod delfina koje je bilo moguće testirati u laboratorijskim uslovima bilo je izazovno. „Testiranje vida ili eholokacije delfina bi „uključilo pokretne džinovske monitore ili čak mnogo delfina, što je nemoguće“, izjavio je Džejson Bruk, biolog i autor studije.
Poznato je da delfini otvorenih usta plivaju kroz mlazove urina drugih delfina. To je isto kao kad “pas njuška hidrant“, rekao je Bruk za “Live Science”. Delfini ne mogu da osete miris, a zahvaljujući ukusu urina, mogli su da saznaju podatke o njegovom vlasniku.

Pitanje identiteta delfina
Da bi testirali postojanost identifikacije preko čula, istraživači su uparili snimke zvižduka sa urinom delfina i emitovali ih putem zvučnika. Naučnici su zatim upoznali delfine sa zvukom zvižduka i ukusom uzorka urina. Delfini su duže držali usta otvorena kad bi “prepoznali” nečiji urin. Kad bi se njegov ukus “poklopio” sa zviždukom, delfini su se duže zadržavali pored zvučnika koji je emitovao zvuke. Ovo je pokazalo da su životinje prepoznale konzistentnost signala koje percipiraju dva čula — ukus i sluh — i da oni potiču od istog delfina.
Pročitajte još Gde-zive-zlatne-ribice-velicine-fudbalske-lopte
Ovi nalazi znače da su zvižduk delfina i ukus njegovog urina lični identitet u umovima drugih delfina. „Kad delfini kopiraju karakteristični zvižduk drugog delfina, oni ga pozivaju po imenu. Isto kao i kad ljudi koriste imena”, zaključio je Bruk.
