Da li pas sme da jede tunjevinu

Iako mala količina ove ribe neće naškoditi vašem ljubimcu, propratite njegove reakcije posle obroka kako biste bili sigurni da nema alergiju

Pripremila B. P.

Foto Pixabay

Iz vašeg tanjira širi se primamljivi miris tunjevine. Pas, razume se, sedi pored stola, zalivajući pod balama. Njegove oči mole “… samo jedan zalogaj…” Da li ćete dati ljubimcu parče slasne ribe?

Može li pas bezbedno da jede tunjevinu ili mu ne treba davati ovu ribu?

Tunjevina je prepuna proteina, omega-3 masnih kiselina i vitamina B koji su važni za rast i razvoj mišića, zdravlje kardiovaskularnog sistema i telesnih ćelija. Ali, zašto se tunjevina smatra potencijalno opasnom?

Pročitajte još Zasto-pas-povraca

Veterinari se slažu u konstataciji da tunjevina u malim količinama nije opasna za psa. Iako ovu ribu češće povezujemo sa mačkama, nije tajna da je i psi veoma vole. Međutim, tuna obrok i za mace i za pse treba da bude u vidu – užine. Zbog čega?

Reč je o živi, otrovnom metalu koji riba apsorbuje iz vode. Ako pas često jede tunu, budno pratite njegove reakcije nakon obroka. Velike tune mogu imati visok procenat žive u mesu, pa je moguća pojava trovanja. Sirova tuna može sadržati parazite. Zato ribu treba termički obraditi. Visoka temperatura eliminiše tiaminazu u ribi koja loše utiče na stvaranje vitamina B.

Znaci trovanja živom su: drhtavica, povraćanje, krvava dijareja, bol u stomaku, šok, dehidracija, gubitak koordinacije, oštećenje bubrega, slepilo, smrt

Riba tuna se koristi u komercijalnim receptima, skuvana i servirana u minimalnoj količini, proporcionalnoj sa potrebnim dnevnim unosom kalorija. Ukoliko psu kuvate tunu, nemojte stavljati začine niti so i obavezno uklonite kosti.

Bezbednija opcija za riblju užinu su losos, som ili bela riba

Pročitajte još Zasto-pas-povraca

Iako retko, psi mogu biti alergični na ribu.

Znaci alergije su: povraćanje, dijareja, osip

Ako je pas kradom pojeo izvesnu količinu tunjevine, vaša reakcija će zavisiti od – njegove! Psi sa osetljivim stomakom možda će imati gastrointestinalne smetnje, obično u vidu dijareje. Ako je pas “brljao” po smeću i pojeo obrok sa tunjevinom, morate biti sigurni da u njemu nije bilo toksičnih namirnica, kao što je beli luk.

Burne reakcije njegovog organizma su alarm za hitan odlazak veterinaru.

Pročitajte još Kada-psu-treba-promeniti-ishranu

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *