Da li je reč o sećanju na pretke ili pozivu u pomoć, možda mu nedostajete ili ga nešto boli, želi li nešto da saopšti ili samo “radi svoj posao”?
Foto Pxhere, Pixabay
Neka ponašanja psa je lako protumačiti. Znamo šta znači molećivi pogled za stolom, i šapa spuštena na vašu ruku ili nogu. Ali druga ponašanja su zbunjujuća, kao što je zavijanje. Zašto pas laje ili zavija ako ničim nije izazvan? Šta kaže struka?
Čak i naučnici ne znaju zašto psi zavijaju u određenim trenucima, prenosi portal Rd.com. Ipak, predak psa – vuk – može biti od pomoći u pronalaženju odgovora.
1. Sećanje na pretke
Rase koje izgledom prate “vučije” korene, poput haskija, aljaskog malamuta, akite i šibe inu, sklonije su zavijanju, kaže DVM Stiven M. Kac. Ipak, sve rase pasa, uključujući i najmirnije, sposobne su da zavijaju.
Šta znači ovakvo oglašavanje?
„Psi ne zavijaju samo kad su uznemireni. To je atavistički poziv čopora na okupljanje“, kaže dr Kac. Urlik psa može biti znak njegove želje za povratkom na drevno. „Pseći čopor (koji se u modernom vremenu sastoji od vlasnika ili porodice) može biti dugo van vidokruga ili ne pruža psu dovoljno pažnje. Zato pas koristi svoju vokalizaciju da bi signalizirao „čoporu“ na vreme za okupljanje.”
2. Nedostajete svom psu
Tužno zavijanje u kombinaciji sa anksioznošću može biti osnova za početak destruktivnog ponašanja. Zato izvedite napolje psa koji zavija. Trčanje i igra u prirodi će pomoći psu da iskoristi potisnutu energiju.
Dr Kac preporučuje i CBD poslastice za pse koje im pomažu da ispolje kontrolisanu energiju. Ovi proizvodi će ublažiti i anksioznost zbog odvajanja dok ste na poslu.
Pročitajte još Moj-pas-cesto-stavlja-sapu-na-mene-sta-zeli-da-kaze
3. Komunikacija sa drugim psima
Bilo da je reč o primitivnom zavijanju pojedinih rasa ili melodičnom lajanju pasa goniča, ovakvo oglašavanje otvara pitanje: da li psi imaju tajni jezik sporazumevanja?
„Psi u divljini, koji su bili međusobno udaljeni, zavijali su radi komunikacije“, kaže dr Kac. „U urbanom svetu, ljudsko “zavijanje” se zamenjuje zvucima poput sirene i muzike. Psi međutim i dalje koriste atavistički odgovor. Drugim rečima, vaš pas zavijanjem možda komunicira sa drugim psima ili čak “priča” sa onim što ga stimuliše ili izaziva, poput muzike ili vatrometa.
4 Zavijanje je pseći “posao”
Da li ste se ikada zapitali, zašto psi zavijaju kad čuju neki zvuk? Pokušavaju li da imitiraju tonove koje čuju? Istraživanjem je utvrđeno da oni samo – obavljaju svoj posao!
U čoporu svaki pas ima svoju ulogu. “Izviđač” će se oglašavati zavijanjem ako oseti dolazak potencijalne pretnje. Isto će činiti i vođa čopora ako proceni da čoporu preti opasnost.
Međutim, koliko je zavijanje korisno u divljini, toliko je nepoželjno u urbanoj sredini. Velike i fizičke aktivnije rase pasa nemaju mnogo prilika za izbacivanje nakupljene energije, pa nastoje da to kompenzuju zavijanjem.
5. Ne oseća se dobro
Psi mogu zavijati kad su bolesni, posebno ako su u boksu ili zatvoreni. Na taj način svima stavljaju do znanja da se ne osećaju dobro, kaže DVM Jen Kasten.
Ponekad zavijanje nema veze sa bolešću. Zato bolje odvedite psa veterinaru.
Pročitajte još 13-znakova-upozorenja-da-vas-pas-ima-bolove
6. Traži pažnju
Ako pas zavija i vi mu posvetite pažnju, on će naučiti da oglašavanjem uvek može da dobije ono što želi. Ako ste sigurni da ne zavija zbog bolova, slobodno zanemarite ovu njegovu taktiku.
Pročitajte još Osam-znakova-da-psu-ne-poklanjate-dovoljno-paznje
7. Želi da saopšti dobre vesti
Psi zavijaju kada su srećni i uzbuđeni. Lovačke rase, poput bigla i baseta, zavijanjem upozoravaju ili oglašavanja da su pronašli plen. Zavijanjem pas poziva čoveka na susret ukoliko se razdvoje u prirodi.
Pas može zavijati da bi pokazao da je srećan ili ponosan zbog nekog otkrića
Šta da radite ako ne znate zašto pas zavija?
Ako je zavijanje novost u ponašanju vašeg psa i ne možete sa sigurnošću da odredite razlog, obratite se stručnjaku za ponašanje pasa. Pre toga, odvedite psa veterinaru koji će eliminisati bolest kao razlog ove promene.