lizanje rane neke zivotinje dozivljavaju kao instinktivno uklanjanje bola

Samoumirujući postupak koji četvoronošci instinktivno primenjuju da bi ublažili bol ponekad i sami sprovodimo ako se povredimo

Foto Pixabay

Izreka „lizati rane“, koja slikovito opisuje oporavak od povrede, u bukvalnom smislu se viđa kod nekih kućnih ljubimaca i drugih životinja, prenosi portal Livescience. To rade psi, miševi, čak i mravi. Gotovo sva bića nanose svoju pljuvačku na rane. Ali zašto to čine?

Odgovor leži u ovom samoumirujućem postupku i lekovitim svojstvima pljuvačke. Ova instinktivna reakcije može ublažiti iritaciju i bol i čak pomoći da se povrede brže saniraju, kaže dr Bendžamin Hart, veterinar i profesor na Kalifornijskom univerzitetu u Dejvisu. Ali, Hart smatra da kod pasa i drugih kućnih ljubimaca ovaj postupak ponekad može biti kontraproduktivan.

Pročitajte još Da-li-imate-komplet-prve-pomoci-za-svog-ljubimca

Za životinje koje se u prirodi ne oslanjaju na lekove, lizanje je „najbolje što imaju“, rekla je dr Kristi Flin, veterinar i bihejviorista sa Univerziteta u Minesoti. Lizanje uklanja prljavštinu i komadiće kože i ublažava bol. Isto čini i čovek trljajući stopalo nakon što pretrpi ubod ili se uhvati za ruku kad se nasloni na vrelu peć. „Kada [životinje] osete bol, spontano pokušavaju da umire bolno područje”, dodaje Flin.

Pročitajte još 13-znakova-upozorenja-da-vas-pas-ima-bolove

Lizanjem rane pas pokazuje instinktivno ponašanje koje je nasledio od pretka vuka.

Istraživanja su pokazala da pljuvačka nekih životinja ima antibakterijska svojstva. Ona podstiču rast tkiva i nerava i ubrzavaju zarastanje rane

Pseća pljuvačka je efikasna u uništavanju Streptococcus canis, oblika bakterije streptokoke koji prvenstveno inficira životinje, kao i E. colli, prema Hartovoj studiji iz 1990. godine. U drugoj studiji (iz 2018), upoređivane su pseća i ljudska pljuvačka. U psećoj slini otkriveno je više imunog i proteina rasta ćelija. Pljuvačka glodara sadrži jedinjenja koja podstiču rast kože i zatvaraju rane (studije iz 1979. i 1991). Slične supstance koje oporavljaju tkivo se nalaze u malim količinama u ljudskoj pljuvački (prema studiji iz 2019).

Međutim, u doba moderne medicine, lizanje rana može napraviti više štete nego koristi. Zato mačke i psi nakon neke hirurške intervencije dobijaju higijensku kragnu. Zašto je ona dobra? Lizanje rane može oštetiti ili povući konce i otvoriti ranu. Psi su posebno skloni preteranom lizanju, što usporava zarastanje povreda.

Pročitajte još Zasto-neki-psi-vuku-zadnjicu-po-podu

Lizanje rana može povećati rizik od infekcije unošenjem bakterija iz usta. Iako pljuvačka ima neka antibakterijska svojstva, ona nije stopostotni ubica klica. Lizanje rana je dobro rešenje za divlje životinje koje nemaju alternativu. Vlasnici mačaka, pasa i drugih kućnih ljubimaca treba ipak da se drže saveta veterinara.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *