U svetu faune dešava se da istopolne jedinke “naskaču” jedna na drugu, ali to čine da bi pokazale dominaciju
Foto Pixabay
Naučnici imaju različita mišljenja u vezi sa pitanjem homoseksualnosti u životinjskom svetu. Kada se o nekoj mački, psu ili drugoj životinji može reći da je homoseksualno orijentisana? Ako pokazuje interesovanje za polni čin sa pripadnicima iste vrste i istog pola, u prisustvu polno zrele jedinke suprotnog pola, da je li zaista reč o životinji sa homoseksualnom sklonošću?
U svetu životinja ovakva situacija nije dovoljno proučena. Kod vrsta koje doživotno žive sa jednim partnerom, veza između jedinki istog pola može biti izuzeto jaka. Ona čak isključuje polnu aktivnost sa jedinkama suprotnog pola. Time je i razmnožavanje onemogućeno.
Pročitajte još Mačak u pubertetu

Polna aktivnost u životinjskom svetu ne odvija se samo zbog razmnožavanja. Ona ima veze sa ponašanjem u grupi (čopori, jata i slično). Često mužjaci pasa naskaču jedan na drugog, a to čine međusobno i ženke. Radi se o kontroli i dominaciji koju pokazuje onaj koji smatra sebe vođom čopora. Mužjak koji se u takvom trenutku ne skloni ispod dominantnog mužjaka priznaje “vlast”. Pas koji je u podređenom položaju čak legne na leđa. Imitiranjem polnog akta, životinje pokazuju dominaciju, skreću pažnju na sebe i “ulizuju” se nadređenima na hijerarhijskoj lestvici.
Životinje ne pokazuju interesovanje za dugotrajnom „homoseksualnom“ vezom. Drugim rečima, ne odriču se svojih heteroseksualnih aktivnosti.
Pojedine vrste ptica, poput albatrosa, imaju zdrav polni život. Proces njihovog razmnožavanja odvija se na uobičajen način. Međutim, trećinu ptičijih parova čine ženke! One se pare sa mužjacima, naprave gnezdo i sa svojim izabranicama odlaze da čuvaju buduću porodicu
Neki biolozi tvrde da je homoseksualno ponašanje životinja primećeno kod 1.500 vrsta. To je naročito izraženo među pingvinima i labudovima. Neuobičajeno ljubavno ponašanje uočeno je i među žirafama, leptirovima, delfinima, hobotnicama, ovcama…
