Osim glavobolje zbog pravnih “zavrzlama” i specijalnih dozvola, neće vam biti lako ni sa ovim malim, razmaženim, neurednim, bolešljivim galamdžijom koji će vam svakodnevno trenirati živce
Foto Pixabay
Čuvanje majmuna u domu ne može se porediti sa brigom o većini drugih kućnih ljubimaca, piše portal Thesprucepets. Dobro negovan majmun može doživeti od 20 do 40 godina i biće mu potrebna vaša puna posvećenost tokom celog života. Slatke dlakave bebe odrastaju u teške majmune i uglavnom nisu dobri kućni ljubimci.
Držanje majmuna u domu stvara niz izazova i problematičnih situacija. Majmuni često imaju zdravstvene tegobe i probleme u ponašanju, a verovatno ćete se suočiti i sa nizom pravnih “začkoljica” da biste postali njegov legalni vlasnik.

Izazovi odgajanja majmuna
Majmuni se čitavog života ponašaju kao mališani. Vezuju se za jednog člana porodice i ne žele da prihvate nove ljude u okruženju, pa ni vašeg partnera i decu. I ne pomišljajte na odlazak na odmor: nemoguće je naći osobu koja će desetak dana čuvati vašeg majmuna koji će, osim pravljenja haosa, doživeti psihičke traume zbog odvajanja.
Majmunu je potrebna jaka društvena interakcija: ako je lišen vašeg vremena i pažnje, osetiće zapostavljenost, zbog koje će vrištati, ujedati i psihički “potonuti”.
Možda ćete odustati od ideje da nabavite majmuna čim se budete suočili sa pravnim problemima. U mnogim državama zakon ne dozvoljava držanje majmuna u domu. Ukoliko živite u zemlji u kojoj je posedovanje majmuna legalno, biće vam potrebne mnogobrojne dozvole. One se često teško dobijaju, naročito ako inspekcija proceni da nemate adekvatne uslove za držanje ove životinje.
Vlasnici majmuna, u zemljama u kojima je njihovo držanje u domu dozvoljeno, suočavaju se i sa obavezom kupovine polise osiguranja, jer majmun može nekoga i da ujede. Pitanje je i da li osiguravajuća društva nude ugovore za osiguranje divljih životinja kao kućnih ljubimaca
Pročitajte još Znate-li-da-simpanze-primenjuju-recepte-narodne-medicine-tako-sto-stavljaju-insekte-na-otvorene-rane

Medicinska pitanja
Veliki je broj bolesti koje se prenose sa majmuna na čoveka, i obrnuto. To su zoonoze i mogu biti veoma ozbiljne. Izazov za vlasnika je i da pronađe licenciranog veterinara koji može i želi da leči majmune.
Majmunima je potrebna dijetalna ishrana čija priprema može biti skupa i dugotrajna. Dijabetes je česta pojava. Ovo je samo jedna od bolesti koja zahteva konstatan zdravstveni nadzor.
Pročitajte još Simpanze-u-zapadnoj-africi-zarazene-leprom

Problemi u ponašanju
Bebe majmuni su zaista pravi slatkiši i deluju nemoćno i privrženo. Ne zaboravite: majmunče koje ne želi da ga ispustite iz zagrljaja vrlo brzo će porasti i postati divlja životinja, kakva i treba da bude. Odrastanje u ljudskom domu neće promeniti njegovu divlju prirodu, a kao kućni ljubimci se nikada neće u potpunosti pripitomiti. Lišavanje majmuna socijalne interakcije sa drugim majmunima može stvoriti probleme u ponašanju i neuroze.
Neki majmuni su nežni, a drugi veoma agresivni. Čak i najmiroljubiviji majmun je nepredvidiv i začas može „poludeti“. Tad može napasti i osobu kojoj je privržen, posebno tokom perioda adolescencije
Pročitajte još Albino-bebu-simpanze-usmrtili-majmuni-iz-copora

Smeštaj majmuna u domu
Majmunima je potreban veliki, ograđen prostor na otvorenom. Mora im se obezbediti i širok spektar igračaka i opreme za vežbanje, poput užadi za ljuljanje i postolja za skakanje. Međutim, oni se neće zadovoljiti istim “repertoarom”: potrebni su im novi izazovi. Zato je opremanje enterijera za majmune skupa i konstantna investicija. U suprotnom, majmun će se dosađivati i patiti.
U pojedinim državama moraju se poštovati pravila o vrsti ograđenog prostora koja su neophodna za dobijanje dozvola. Osnovno je pravilo da majmun bude siguran od radoznalih posetilaca, ali i oni od njega
Majmuni nisu čisti i uredni i većina nikad ne nauči gde treba da obavlja nuždu. Mladi majmuni će bez problema nositi pelene, ali su one skupa investicija. Osim toga, majmuni se često igraju sa onim što izbace iz sebe i pritom su veoma destruktivni, pogotovo ako im je dosadno ili, ne daj bože, kad ostanu sami.
Pročitajte još Pogledajte-dirljivi-susret-prevremeno-rodjene-gorile-sa-njenom-porodicom-video

Gde je granica?
Majmuni nisu dobri kućni ljubimci. Iako su kao bebe pravi medenjaci, realno su štetočine i traže mnogo nege i pažnje da bi napredovali u ljudskom domaćinstvu. Ovo se odnosi na sve podvrste majmuna koji se najčešće drže kao ljubimci (šimpanze, orangutani, giboni..).
Ukratko, majmun kao kućni ljubimac – nikako!
