Zahvaljujući “druženju” i zabavi, mladunci pronalaze svoja mesta u zajednici, uspostavljaju hijerarhiju i uče da love i prežive
Izvor https://www.goodnewsnetwork.org/why-do-animals-play-they-need-to-play-like-children-do/
Pripremila Biljana Plazinić
Foto Pixabay
Detinjstvo je vreme odrastanja i učenja, ali i period igre i druženja. Radost koju deca doživljavaju tokom igre nije rezervisano samo za potomke Homo sapiensa. I podmladak životinja uživa u igranju, a neke od njihovih aktivnosti su zapanjujuće slične ljudskim.

Mladi gavranovi održavaju zimska „takmičenja u surfovanju” niz krovove kuća, a mali slonovi spuštaju se improvizovanim toboganima duž blatnjavih rečnih obala. U okeanima delfini jure podvodne vazdušne prstenove kako bi “podesili” svoje sonarske sposobnosti
Naučnici veruju da pojedinim životinjama zabava i igre imaju upravo tu svrhu – igra radi igre. Međutim, i one pripremaju svoje mladunce za teškoće odraslog doba.
„Poznato je da se konji igraju od samog dolaska na svet. Jednom kad prohodaju, odmah počinju da galopiraju, veselo skakuću i usavršavaju motoričke sposobnosti“, napominje BBC Earth.
Pročitajte još O cemu zivotinje najcesce pricaju

Uz društvene i motoričke sposobnosti, životinje se igrom uče veštinama lova i preživljavanja. Tako su ludorije mačića sa majkom zapravo vežbe spretnosti, bilo da je reč o hvatanju zalutalog miša ili izbegavanju opasnosti. Čak i prirodno rođeni grabljivci kroz igru usavršavaju lovačke veštine.
Ne znači svaka igra među životinjama uspostavljanja dominacije. Neke “igre” odnose se i na učenje roditeljstva, što je veoma zastupljeno kod primata
Jedan od najvažnijih aspekata igre je socijalizacija. Igra koja se često odvija kroz borbu, pogotovo među životinjama koje žive u čoporu, jatu ili stadu, ima ulogu “postavljanja” na određeno mesto u zajednici.
