Vaša ljubimica mjauče, brblja, pevuši i prede, ali da li ste se zapitali zbog čega ponekad šišti?
Foto Pixabay
Oglašavanjem kao što je predenje, mjaukanje, “plakanje”, režanje, brbljanje i siktanje, mačka komunicira sa drugim mačkama, životinjama i čovekom. Ako ste se ikad zapitali pitali zašto mačka šišti i kako da je tada smirite, na pravom ste mestu, piše portal Rd.
Zašto mačke sikću?
Kad čujete da mačka sikće i ugledate njene iskežene zube, to smatrajte pripremom za napad. Mace obično sikću kad se suoče sa pretnjom, bilo da ona stiže od neke životinje ili čoveka.
„Šištanje je upozorenje“, objašnjava DVM Stefani Šin. „Njime mačka obaveštava svoju „metu” o “oružju” kojim raspolaže i zato pokazuje zube. Ako biste je dodirnuli, verovatno bi pribegla fizičkom odogovoru, poput grebanja ili ujedanja”.
Pročitajte još Cetiri-razloga-zbog-kojih-macke-samaraju-jedna-drugu
Siktanje se ispoljava i kad se mačka oseća nesigurno, iznervirano ili je nešto boli. Ako se oglašava kad joj dodirnete određeni deo tela, to ukazuje na neku nelagodnost. Starije mačke mogu siktati ukoliko boluju od artritisa. Kad je siktanje novost u mačijem ponašanju, poseta veterinaru je obavezna. Dr Šin naglašava da „treba odmah potražiti veterinara ako je šištanje praćeno drugim promenama u ponašanju, poput statičnosti, skrivanja ili smanjenog apetita, jer može ukazivati na ozbiljniju bolest”.
Mačići vežbaju šištanje već sa dve nedelje, otprilike u vreme kada počnu da otvaraju oči i uši. Oni često „sviraju“ da bi braći i sestrama ukazali da su stvari postale previše agresivne, objašnjava dr Šin. Majke mačke sikću kako bi svojoj deci postavile granice prihvatljivog ponašanja i izrazile ljutnju. One mogu da šište i tokom odbijanja od sisanja kako bi mačići shvatili da im taj izvor hrane više ne pripada.
Kako mačke sikću?
Kada mačka šišti, ona kroz usta brzo izdiše veliku količinu vazduha. To stvara zvuk sličan oglašavanju zmije. Vrlo dobro znamo koliko nam je neprijatno kad to čujemo. „Postoji mišljenje da mačke usvajaju ponašanje zmije radi zastrašivanja, što je uobičajeno u životinjskom svetu“, kaže dr Šin.
Šištanje se ponekad povezuje sa govorom tela mačke. Ona tada priljubi uši uz glavu, zenice joj se prošire, rep joj treperi, a dlaka se nakostreši. To su „fizičke reakcije na osećaj nesigurnosti, sa mačijom porukom: bori se ili beži“.
Pročitajte još Vasa-macka-odbija-da-se-igra-uradite-h-i-s-s-test
Kako smiriti mačku koja šišti?
Šištanje je obično poslednje upozorenje mačke pre fizičkog napada. Čak i mace koje su umiljate ponekad pokažu ovu stranu karaktera. To se dešava naročito u trenucima kad ne žele maženje na kojem neko insistira. To međutim ne znači da imaju negativna osećanja prema vlasniku, već je njihovo ponašanje odraz trenutne nelagode, kaže dr Šin.
Pročitajte još Zasto-macka-voli-da-obara-predmete
Pošto je strah u korenu ovakvog oglašavanja, važno je ne kažnjavati mačku verbalno ili fizički. Pokažite razumevanje povodom njene potrebe za “predahom”.
„Ne forsirajte fizički kontakt, kao što je maženje, dodirivanje ili podizanje. Izbegavajte i kontakt očima i dozvolite mački da se povuče na bezbedno mesto kako bi se smirila“, kaže dr Šin. Mačka će doći kod vas kad bude bila spremna.
U situaciji kada mačka šišti na stranca ili predmet, pomoći će tehnika desenzibilizacije. Preporučuje se davanje poslastica izdaleka ili odlaganje ukusne hrane u blizini, kako bi se ta pozitivnost povezala sa okidačima straha. Tako će se mačka opustiti i shvatiti da za nju nema opasnosti.
„Nikada ne prisiljavajte mačku da se suoči sa onim čega se plaši. Ona će to uraditi kad bude bila spremna, na njoj svojstven način”, kaže dr Šin.
Pročitajte još Kako-da-sprecite-svadju-izmedju-dve-macke
Kako razdvojiti mačke koje sikću jedna na drugu
Ukoliko imate više mačaka koje počnu da sikću jedna na drugu, odmah ih razdvojite. U slučaju tuče među njima, ona koja najviše šišti verovatno će biti žrtva. Mačka agresor često pokazuje preteće ponašanje tako što uporno zuri u drugu mačku ili je prati. Ukoliko je potrebno, obratite se za savet veterinaru bihejvioristi.
Kako reagovati kad mačka šišti na psa
Mačke često reaguju na pse i štence siktanjem, jer se osećaju zarobljenima ili ne mogu da pobegnu. Prema dr Šin, ako u domu držite mačku i psa, važno je da obeshrabrite pseću dominaciju u eventualnoj jurnjavi. Obezbedite više penjalica za mačku kako bi mogla da pobegne kad god poželi i oseti se sigurnijom. Ovako ćete stvoriti bezbedan prostor i sprečiti eskalaciju agresije između dva ljubimca.
Pročitajte još Macka-u-depresiji-11-znakova-da-vasa-kucna-ljubimica-pati