11 znakova macije depresije

Da li je maca povučenija nego inače? Možda je postala prevrtljiva i nemirna? Može li mačka da bude depresivna i koji znaci ukazuju na takvo stanje?

Foto Pxhere, Pixabay

Da li mačke mogu da plaču? Ne baš, ali ne znači da ne mogu osećati tugu. Mačija depresija nije ista kao kod ljudi, ali se ispoljava uznemirenošću, strahom, anksioznošću ili besom, prenosi portal Rd.com.

Najčešći razlozi mačije depresije

*nedostatak hrane i sveže vode

*preseljenje u novi prostor ili značajne promene u domu

*nesigurnost u svakodnevici

*slabija mentalna ili fizička stimulacija

*bol ili bolest

*usamljenost

Pročitajte još Istrazivaci-tvrde-mozak-macke-se-smanjuje-a-najveci-krivac-za-ovu-promenu-je-covek

Šta o mačijoj depresiji kažu bihejvioristi i na šta vlasnici treba da obrate pažnju?

1 Trzanje repom

Uznemirena mačka odsečno maše repom levo-desno, dok se rep srećne mačke pokreće poput mekog pera. Tužna ili depresivna mačka takođe može praviti brze i snažne pokrete repom. Ukoliko to uočite, pokušajte da “dekodirate” zašto se tako ponaša.

2 Iznenadne promene

Mačke mogu biti povučene, nezavisne, (ne)raspoložene… Neke su mrzovoljne, dok su druge umiljate. Ima mačaka koje vole da budu gazde, dok su druge potčinjene vlasniku. Svaka promena uobičajenog ponašanja može ukazati na pojavu depresije.

3 Intenziviranje grebanja

Mačke ponekad pokazuju nezadovoljstvo tako što izvuku kandže i zagrebu po izvoru neraspoloženja. Ovakvo ponašanje može da ukaže na neke njene teške trenutke. Pokušajte da je oraspoložite tako što ćete joj posvetiti više vremena.

4 Iskaljivanje besa

Kad su nervozne ili tužne, mačke se ustreme na zidove koje pokušavaju da “oljušte” kandžama. Ovo ponašanje, posebno kod “pristojnih” mačaka, ukazuje na njene loše emocije.

Mačija melanholija i depresija možda potiču od dosade. Zarto se pobrinite da stimulišete svoju mačku. Vaš dom je i njen. U domu treba da bude dosta mačijih igračaka, penjalica i grebalica i udobnih jastučića. Ko ima mačku mora joj obezbediti prostor u kojem će se osećati prijatno.

Pročitajte još Zasto-macka-voli-da-obara-predmete

8 Mačka pljuje i šišti na vas

Stereotipni znaci ljutite mačke – šištanje, pljuvanje, savijanje leđa, izvlačenje kandži – nisu uvek znaci besa. To su pokazatelji i njene depresije. Da biste se izborili sa ovakvim mačijim stavom, ignorišite je dok se ne smiri. Kad bude procenila da joj niste pretnja, sama će doći kod vas i uobičajeno se ponašati.

9 “Žrtveni” nameštaj

Ako mačka počne da cepa zavese, grebe po meblu ili na drugi način pravi štetu u domu, što ranije nije činila, posumnjajte na stres i depresiju. Nemojte mačku kažnjavati, ali u ekstremnim slučajevima pribegnite prskalici ili se posavetujte sa stručnjakom o “prevaspitavanju”.

10 Obeležavanje teritorije

Mačke su veoma teritorijalne. Vaš dom je i njena teritorija. Kad neko „upadne” u taj prostor, mačkama se pokvari raspoloženje. Tragove kandži na nameštaju i prskanje zidova urinom treba shvatiti kao granicu koju mačka postavlja, jer smatra da joj je “kraljevstvo” ugroženo. Uljez može biti bilo šta ili neko, od miša u ormanu, novog člana porodice do promene rutine.

Ako se rešenje problema ne odnosi na otklanjanje uzroka njene depresije (naravno da nećete izbaciti svoju bebu ili goste!), pokušajte da mačku strpljivo upoznate sa izvorom njenog promenjenog ponašanja.

Pročitajte još Zasto-se-macke-trljaju-o-nas-evo-koji-su-razlozi

11 „Plakanje“ bez razloga

Mačke koriste vokalizaciju da bi izrazile osećanja. Zvuci njihove tuge možda nisu onakvi kakve očekujemo, ali svako preterano mjaukanje može biti znak da su usamljene, pod stresom ili im je potrebna pažnja. Ako vam se učini da je maca “utučena”, ostavite joj više igračaka, nabavite nove ili je više mazite.

Kako pomoći depresivnoj mački

Tužnim, ljutitim, depresivnim ili na drugi način nesrećnim macama potrebno je poverenje u vas i bezuslovna ljubav.

Pročitajte još Macke-vole-muziku-ali-samo-klasicnu-i-specijalizovanu

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *