Šezdesetjednogodišnja ženka Inji ostaće upamćena po izuzetnom druženju sa osobljem i posetiocima zoo-vrta u Oregonu
Izvor https://www.livescience.com/worlds-oldest-orangutan-dies.html
Foto: © Michael Durham/Oregon Zoo
Najstariji poznati orangutan na svetu, ženka Inji, nedavno je uginula u zoološkom vrtu u Oregonu. Orangutanka sa Sumatre je od 1961. godine boravila u zoo-vrtu u koji je dovedena kao jednogodišnje mladunče. Uprava zoo-vrta bukvalno je kupila Inji, jer je trgovina divljim životinjama tada bila legalna.
„Znali smo da Inji ne može večno živeti, ali njen odlazak zaista boli. Mnogi posetioci tuguju zajedno s nama“, rekao je Bob Li, nadzornik u zoološkom vrtu. „Inđijina sposobnost da se poveže sa ljudima bila je neverovatna”.
Tokom svog dugog života, Inji je bila veoma aktivna. Veći deo dana provodila je u interakciji sa ljudima. Osoblje i posetioci često su joj donosili živopisno obojene poklone u kojima je uživala.
„Činilo se da proučava ljude i uživa da ih gleda, posebno decu“, priseća se Li.

Visok nivo interakcije sa posetiocima i brižnost osoblja u vrtu doprineli su da Inji živi duže od mnogih pripadnika svoje vrste. U divljini, prosečan životni vek orangutana je do 40 godina. Inji je bila majka 33-godišnje Markize, stanovnice Komo parka u Minesoti. Čak je postala i baka Markizinom potomstvu. To je nešto što vrlo malo orangutana doživi.
Starost je ipak sustigla Inji i njeno zdravlje se dramatično pogoršalo poslednjih nekoliko nedelja pred smrt. Inji se s mukom kretala, retko je napuštala svoj kavez i izgubila je interesovanje za omiljene predmete i hranu. Na kraju je prestala da reaguje na lekove protiv bolova i medicinsko osoblje u zoološkom vrtu odlučilo je da je uspava.
Postojeće vrste orangutana – sa Bornea, tapanuli i sumatranski (kojima je Inji pripadala) kritično su ugrožene i nalaze se na Crvenoj listi IUCN.
U divljini trenutno ima samo 15.000 sumatranskih orangutana. Najugroženiji su tapanuli: u prirodi je ostalo jedva 800 jedinki.