Naši pernati susedi imaju brojne neobične osobine: ne znoje se, imaju dva grkljana, selice spavaju dok lete, a neke vrste grade gnezda od paučine
Ptice su deo faune i najrasprostranjenija vrsta životinja na našoj planeti. Mnoge žive u neposrednoj blizini čoveka: u šupljinama njegovog doma, ispod krova ili prozora, u bašti, na drveću u parku, dok neke borave na sasvim nepristupačnim mestima do kojih ljudska noga ili ruka samo ponekad može da stigne. Svet ptica čine vrapci, galebovi, kokoške, ćurke, patke, slavuji, zebe, ali i papagaji, rajske ptice, kolibri, nojevi, kanarinci i mnoge druge vrste.
* Ptice su društvene životinje koje pomoću zvučnih i vizuelnih signala međusobno komuniciraju i zajednički obavljaju mnoge aktivnosti, poput zaštite od grabljivaca, udruženog gnežđenja i lova.
* Nauka koja se bavi proučavanjem ptica zove se ornitologija.
* Do sada je evidentirano više od deset hiljada vrsta ptica što ih čini najraznovrsnijom grupom životinja.
* Najstariji predstavnik ptica, ujedno i njihov „praotac“ bio je arheopteriks. On je imao osobine i ptice i reptila. Ptice su nastale od dinosaurusa, ali biolozi još nemaju zajednički stav o tome koja konkretna grupa je njihov predak.
* Fosilni ostaci izumrle ptice Pelagornis sandersi pokazuju da je raspon njenih krila bio čak sedam metara, po čemu je to najkrupniji leteći stvor koji je nekad živeo na našoj planeti.
* U tropskim vlažnim šumama živi čak 65 procenata ptica.
Pročitajte još Kakapo
* Rode i mnoge druge ptice selice mogu da spavaju dok lete. One to čine pomoću „jednostranog zatvaranja očiju“ što omogućava odmor jedne polovine mozga, dok je druga polovina aktivna.
* Kivi je jedina ptica koja nema krila, živi na Novom Zelandu i u odnosu na veličinu svog tela, polaže najkrupnija jaja.
* Ptice se ne znoje, pa telo moraju da hlade sistemom za disanje, koji se smatra jednim od najsloženijih među životinjama. Dok lete, imaju potrebu za pojačanim udisanjem svežeg vazduha što im omogućava poseban respiratorni sistem.
* Ptice imaju dva grkljana – gornji i donji koji je značajan za proizvodnju zvukova.
* Najmanja ptica na svetu je kolibri pčelica, čija dužina ne premašuje 5,7 centimetara. Ova ptičica ne ume da hoda, ali može da zamahne krilima do 50 puta u sekundi, što joj omogućava da lebdi u mestu i da leti naniže i unazad. Svakodnevno pojede hranu u količini dva puta težoj od njegove mase, a razlog tome je njegov izuzetno brz metabolizam koji ga „tera“ da neprestano jede: ako tokom leta ne bi jeo samo jedan sat, uginuo bi od gladi. Ovaj mališan poznat je i po tome što gradi gnezdo od paučine!
Foto Pixabay