Sigurni ste da je vaš vrt savršeno bezbedno mesto za psa? Svakodnevno proveravajte potencijalna iznenađenja i tako sačuvajte zdravlje i život ljubimcu
Foto Pixabay
Kućica – slobodica, ali i velika briga, pogotovo ako imate vrt i kućnog ljubimca koji voli da boravi u njemu. Vaš travnato-cvetni eksterijer može biti prava noćna mora ili prijatno utočište, u zavisnosti od toga koliko ste oprezni i posvećeni sigurnosti svog kućnog ljubimca. Evo šta o tome piše portal Rd.
1 Toksično cveće
Zmije i neke grabljive ptice nisu jedine pretnje vašem ljubimcu. Jer, najlepši delovi vašeg vrta mogu biti najopasniji za psa. Mnoge vrste cveća, poput ljiljana i bršljana, otrovne su za životinje: izazivaju povraćanje, dijareju, napade, pa čak i smrt. Predivne azaleje mogu prouzrokovati slepilo. Proverite koje biljke ne biste smeli imati u dvorištu ukoliko imate psa.
Pročitajte još 8-vrsta-povrca-koje-pas-moze-da-jede
2 Kućna ograda
Čak i kućna ograda koja štiti ukućane i psa od nepoželjnih posetilaca, može biti razlog povreda ljubimca. Ako pas pokuša da se provuče kroz rupe ili kopa ispod ograde, mogao bi ne samo da pobegne, već i da se poseče i povredi na drugi način. Obezbedite donji deo ograde zaštitnom, dovoljno debelom žičanom mrežom kako biste sprečili bekstvo psa ili štetu.
3 Štapovi
Donošenje štapa psu je zanimljiva i zabavna igra sve dok ne proguta deliće drveta! Komadići se mogu zaglaviti u njegovim ustima i jednjaku, a veći delovi mogu da raseku sluznicu želuca i creva ili da izazovu zatvor. Čistite svoje dvorište od zalutalih komada drveta i štapova! Sa psom se igrajte tako što ćete mu bacati gumeni frizbi ili kosku-igračku.
4 Sunce
Previše zabave na suncu može napraviti velike probleme vašem psu, posebno ako je i vlažnost vazduha visoka. Toplotni udar i iscrpljenost dovode do disfunkcije organa, pa čak i do kolapsa i smrti. Simptomi toplotnog udara su nemir, ubrzano i dugotrajno dahtanje, slabost i konfuzija. Kad pas pokaže ove znake, za samo 20 minuta situacija može postati alarmantna. U dvorištu treba da postoje senovita mesta na koja se pas može povući. Obezbedite ljubimcu i mnogo sveže vode!
5 Kakao malč
Malč je prirodan materijal koji nastaje raspadanjem kore drveta. On pomaže rastu i zaštiti biljaka, a može se napraviti i od kore kakaoa. Čokolada je smrtonosna za pse, a neke vrste kakao malča sadrže iste opasne sastojke – teobromin i kofein – koji su prisutni u čokoladi. Trovanje se manifestuje povraćanjem, ubrzanim radom srca, drhtavicom i napadima.
6 Besprekoran travnjak
Jedna studija otkrila je da se u psećem urinu često pojavljuju pesticidi, čak i ako trava njime nije tretirana. Izloženost ovim hemikalijama značajno će povećati rizik obolevanja psa od raka bešike. Ovi otrovi zadržavaju se u travi najmanje 48 sati, pa i duže, ako je suva. Nakon tretmana travnjaka, ograničite psu boravak u dvorištu ili ga izvedite u šetnju. Unošenje herbicida i đubriva u organizam psa će stvoriti niz ozbiljnih zdravstvenih problema.
Pročitajte još Zasto-pas-jede-travu
7 Insekticidi
Glodari, insekti, puževi i druge štetočine koje želite da eliminišete iz dvorišta morate tretirati hemikalijama, ali će one naškoditi vašem psu. Ukoliko dospeju u njegov organizam, izazvaće dijareju, obamrlost, tremor mišića i respiratorne probleme. Držite hemikalije daleko od radoznale pseće njuške! Uopšteno govoreći, svaki naziv koji na kraju ima „icid“ znači nešto loše.
Pročitajte još Zasto-pas-povraca
8 Jezera i bare
Ako živite u blizini jezera, ribnjaka ili potoka sa toplom slatkom ili slanom vodom, sigurno ćete se susresti sa plavo-zelenim algama. One su poznate i kao „ološ iz ribnjaka“, jer uporno i dugo formiraju plutajuće prostirke na površini vode. Za razliku od pravih algi, plavo-zelene u vodi oslobađaju štetne toksine. Ukoliko pas popije tu vodu, reagovaće povraćanjem, dijarejom i letargijom. Nažalost, plavo-zelene alge se ne mogu uništiti hemijskim tretmanom.
9 Povrće i voće
Da li u bašti gajite luk, paradajz, vlašac, beli luk? Ovo inače ukusno i zdravo povrće pravi je otrov za pse i može izazvati gastrointestinalnu iritaciju i oštećenje crvenih krvnih zrnaca. Zato ogradite baštu ili uzgajajte ovo povrće odvojeno, na mestu koje pas fizički ne može da dosegne.
Pročitajte još Moze-li-pas-da-jede-paradajz
10 Vatra
Spaljivanje smeća je način za brzo eliminisanje otpada, ali je opasno, jer oslobađa hemikalije koje mogu naškoditi i vama i psu. Posledice su teško disanje, opekotine u ustima i druge povrede. Čak i kada se vatra ugasi, pepeo kontaminira travu kroz koju prolazi vaš pas. Zato izbegavajte spaljivanje otpada!
Pročitajte još Cesto-pitanje-mnogih-vlasnika-sta-pas-ne-sme-da-jede