Poslednji mužjak ugrožene vrste gmizavca više nije sam: DNK analiza “stanara” iz vijetnamskog jezera Dong Mo potvrdila da je u pitanju ženka

Poslednji mužjak džinovske kornjače mekog oklopa više nije usamljeni predstavnik svoje vrste na planeti. U jezeru Dong Mo u Vijetnamu pronađena je ženka ove gotovo nestale vrste poznate pod latinskim imenom Rafetus swindhoei. DNK testovi obavljeni nad ženkom teškom 86 kilograma potvrdili su da je reč o najugroženijoj kornjači na svetu. To je endemska vrsta i vezana je isključivo za areale istočne i južne Kine i severni Vijentnam.

Potraga za ženkom dugom jedan metar u jezeru Dong Mo trajala je nedeljama. Kad je locirana, kornjača je izvađena iz jezera kako bi se omogućilo ispitivanje i uzimanje uzoraka krvi. Tim stručnjaka planira da uhvati još jednu, daleko veću kornjaču koja je viđena u jezeru. Potraga će se obaviti u proleće ove godine, jer je tada nivo vode najniži. Pretpostavlja se da kornjače ove vrste žive i u obližnjem jezeru Ksuan Khan. U uzorcima jezerske vode naučnici su otkrili njihovu DNK.

Jedini poznati mužjak velike kornjače mekog oklopa živi u zoološkom vrtu Suzhou u Kini. Pre oko dve godine u istom zoo-vrtu od posledica anestezije uginula je jedina ženka ove vrste. Ona je imala 90 godina i nad njom je pet puta pokušavana veštačka oplodnja. U Vijetnamu su pronađene još dve takve kornjače, ali njihov pol nije utvrđen. U jezeru je viđena još jedna kornjača koja, kako se procenjuje, ima 130 kilograma. Stručnjaci se nadaju da bi ovo mogao biti još jedan mužjak. Cilj naučnika je da kornjačama pruže priliku da se razmnožavaju i spasu vrstu od izumiranja.

Pročitajte još https://pet-svet.rs/vakcinisani-ugrozeni-tvorovi/

Hoang Bih Tui, državni direktor Društva za zaštitu divljih životinja, izjavio je da otkriće ženke kornjače donosi nadu za opstanak ove ugrožene vrste.

Džinovska kornjača mekog oklopa nalazi se na ivici iščeznuća. Izlovljavana je zbog mesa i jaja. I njeno prirodno prebivalište pretrpelo je drastične promene. Ova vrsta zakonom je zaštićena u Vijetnamu od 2013. godine. Pre tog vremena, meso ulovljene jedinke se delilo porodici, rođacima i susedima. Osim toga, kornjačina jaja su sakupljana i natapana solju, jer su lokalni meštani verovali da je to lek za dijareju.

Izvor https://www.theguardian.com/environment/2021/jan/01/hopes-for-most-endangered-turtle-after-discovery-of-female-in-vietnam-lake

Kornjača u vodi (Foto Pixabay)

Foto WCS Vietnam

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *