pas u domu pravi mesto za stenjenje

Osim što ugađa sebi “nameštajući” kutak za spavanje, četvoronoćna damica na ovaj način najavljuje da očekuje štence, želju za potomstvom, ali i lažnu trudnoću

Foto Pixabay, Pexels/Abby Kihano

Lepo je gledati psa koji se ušuškava u ćebad u hladnoj zimskoj noći. Ali ponekad psi prave “gnezdašca” koja signaliziraju trudnoću ili pak želju za mladuncima. Iako psi uživaju da dremaju ispod pokrivača ili šapama sređuju postelju, skrivanje ili drugačije ponašanje prilikom pravljenja “gnezdašca” može biti alarm vlasniku, upozorava portal Thesprucepets.

Pročitajte još Kako-osmisliti-udoban-kutak-za-ljubimca

Zašto ženke uređuju mesto za štenjenje?

Osim nekih bolesti koje se mogu doživeti kao lažna trudnoća, razlog pravljenja mesta za štenjenje je i prava skotnost. Pogotovo ako pas nije sterilisan.

Pas ponekad namešta mesto za spavanje kako bi mu bilo udobnije. Međutim, neuobičajeni potezi u ovom ponašanju – kidanje ćebadi, kopanje u malim prostorima ili preterana nega – česti su znaci skotnosti, prave ili lažne.

Udobnost mesta za spavanje

Ovo je najbenigniji razlog zbog koga pas pravi “gnezdašce”. Neki psi to čine po navici i svakodnevno nameštaju prekrivač onako kako im odgovara. Pojedini mužjaci to rade kad osete nervozu.

Pročitajte još Najefikasniji-nacin-da-uklonite-tragove-pseceg-urina-iz-kreveta

Sterilisane ženke retko doživljavaju lažnu trudnoću. Nameće se zaključak da “gnežđenje” ogromnoj većini pasa znači doživljaj udobnosti. Međutim, ponašanje pri ovom “ušuškavanju”, praćeno bolom ili stresom, razlog je za zabrinutost. ​​Obavestite veterinara o tome!

Vaša ženka je skotna

Ako imate ženku koja se nije parila, ovakvo ponašanje može biti povezano sa trudnoćom, odnosno željom za potomstvom. Buduće mame instinktivno prave bezbedno mesto za štence. Ako ste slučajno propustili susret vaše ženke sa mladim mužjakom, velika je šansa da je “gnežđenje” posledica trudnoće.

Odvedite ženku veterinaru koji će ustanoviti ili negirati trudnoću. Veterinar će pomoći da buduća mama i njene bebice dobiju svu potrebnu negu

Pročitajte još Moj-pas-cesto-stavlja-sapu-na-mene-sta-zeli-da-kaze

Lažna trudnoća kod psa

Netaknute i neke sterilisane ženke mogu doživeti lažnu trudnoću. Poznata i kao pseudotrudnoća, ona nastaje kada telo ženke pokazuje znake skotnosti koja ne postoji. Kod ženke se uočava povećanje težine, ona uređuje mesto za štenjenje, uvećavaju joj se mlečne žlezde, gubi apetit, povraća, sakuplja predmete, pogotovo mekane igračake, čak je i agresivna.

Pročitajte još 13-znakova-upozorenja-da-vas-pas-ima-bolove

Nedavna studija o pseudotrudnoći otkrila je da je većina ženki koje dožive ovo stanje netaknuta, ali je to moguće i kod sterilisanih jedinki.

Lažna trudnoća se obično dešava u roku od četiri do devet nedelja od poslednjeg teranja ženke, posebno ako je imala spoj sa mužjakom, bez oplođenja. Pravljenje mesta za štenjenje i sakupljanje igračkica češće su od fizičkih promena. Otprilike polovina ženki u studiji dobijala je terapiju radi okončanja pseudotrudnoće.

Lažna trudnoća češće se javlja kod ženki sa nepravilnim ciklusima teranja. I hipotiroidizam i disfunkcija jetre mogu biti povezani sa lažnom trudnoćom.

Pročitajte još Ako-vas-pas-ispolji-ovih-11-losih-osobina-razmislite-o-njegovom-prevaspitavanju

Foto Pexels/Abby Kihano

Tipično ponašanje ženki koje uređuju mesto za štenjenje

*Odvlačenje ćebadi ili krevetića na novo mesto

*Kopanje ili ukopavanje u male prostore

*Nabacivanje zemlje ili predmeta za pokrivanje da bi se stvorilo udobno mesto za štence

*Cepanje pokrivača za postavljanje na određeno mesto

Skotne ženke i one koje doživljavaju lažnu trudnoću skupljaju igračke i plišane životinje, preteruju sa negom i agresivno brane mesta za štenjenje

Kako rešiti ovaj problem?

Ako vaš pas namešta mesto za spavanje po svom “ukusu”, nema potrebe za brigom. Nabavite jeftine prekrivače koje će moći da kida i vuče. Ukoliko pas uređuje mesto za štenjenje, posavetujte se s veterinarom, bez obzira na to da li je u pitanju prava ili lažna trudnoća.

Pročitajte još Da-li-psi-sanjaju

U uspostavljanju dijagnoze može da pomogne video snimak psa. Obratite pažnju na položaj tela psa, promene u ishrani i druge relevantne promene i pokažite veterinaru koji će uspostaviti pravu dijagnozu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *