Pet budućih beba severnog belog nosoroga, uz pomoć surogat majki, može da spase od izumiranja najređu vrstu nosoroga na svetu
Izvor https://www.livescience.com/northern-white-rhino-embryos-created.html
Foto Pixabay
Dva embriona severnog belog nosoroga, nedavno stvorena u laboratoriji, donose nadu za spas ove vrste od potpunog iščeznuća. Novostvoreni embrioni pridodati su postojećoj “zalihi” od tri buduće bebe. Time se ukupan broj budućih severnih belih nosoroga povećao na pet. Ovu izuzetnu vest 14. januara objavio je BioRescue, međunarodni konzorcijum koji se bavi spasavanjem severnog belog nosoroga.
„Ovo nije naučna vežba, već ozbiljan pristup očuvanju jedne od najugroženijih vrsta uz pomoć nove tehnologije“, izjavio je dr Tomas Hildebrand, šef projekta BioRescue i profesor na Lajbnic institutu za istraživanje zooloških i divljih životinja u Nemačkoj.
Decenije krivolova Ceratotherium simum cottoni dovele su populaciju ove životinje do ivice iščeznuća. Kako je objavio Svetski fond za divlju prirodu (WWF), na našoj planeti ostale su samo dve ženke ove podvrste belog nosoroga. Najin i njena kćerka Fatu žive u zaštićenom parku Ol Pejeta u centralnoj Keniji. Poslednji mužjak Sudan je uginuo u martu 2018. godine. Naučnici su uspeli da zamrznu njegovu spermu, a od Fatu su uzeli jajne ćelije. Od majke Najin nisu uspeli da sakupe reprodukcioni materijal, zbog njene starosti i tumora u stomaku. Ženke do sada nisu bile u stanju da održe trudnoću jer imaju zdravstvenih problema. Fatuine jajne ćelije prevezene su u laboratoriju Avantea u Italiji i oplođene odmrznutom spermom mužjaka Sunija koji je uginuo 2014. godine. Dobijeni embrioni čuvaju se u tečnom azotu, zajedno sa još tri buduće bebe, stvorene 2019. godine.
Životni vek severnih belih nosoroga je između 30 i 40 godina. Najin ima 31 godinu, a njena kćerka Fatu je u ranim dvadesetim
Ubacivanjem embriona u matericu ženke južnog belog nosoroga, naučnici se nadaju potomstvu za otprilike 16 meseci. Ukoliko sve bude teklo po planu, surogat majka i beba će biti zadržane u rezervatu Ol Pejeta sa Najin i Fatu.
„Potrebno nam je mladunče da bismo od Najin i Fatu naučili kako se ponašaju porodice severnih belih nosoroga. Njihove godine stvaraju nam dodatni pritisak. Nemamo mnogo vremena. Nadamo se da ćemo prve pokušaje usađivanja embriona moći da izvedemo krajem ove godine”, izjavio je Hildebrand.
