Ove neobične životinje stvorene su za surovo pustinjsko okruženje; veoma su izdržljive, imaju čvrste usne i “žilavo” grlo za trnovite biljke
Foto Pixabay
Kamile preživljavaju u najsuvljim, najtoplijim i najogoljenijim regijama na Zemlji. I nekako uspevaju da dobiju dovoljno hrane. Ali, šta jedu na mestima na kojima ne raste nijedna jedna travka?

Jednogrba (Camelus dromedarius), dvogrba (Camelus bactrianus) i divlja baktrijska kamila (Camelus ferus), adaptirale su se životu u pustinji i razvile posebne mehanizme preživljavanja, prenosi portal Livescience. Pored jedne ili dve grbe u kojima se skladišti mast, i njihove usne specijalizovane su za pustinjsku hranu.
Kamila ima podeljenu gornju usnu, pri čemu se svaka polovina pomera odvojeno. Tako životinja može da pase i nisku travu, što je odlika pustinjske spororastuće flore. Kamilje usne su kožaste i čvrste, ali i fleksibilne, pa kamila može da odlomi i pojede i trnovite i slane biljke. Papile, mesnate izbočine, oivičavaju njihova usta kako bi ih zaštitile od “bockavih” obroka. One im ujedno pomažu da manipulišu hranom i da gutaju

Jednogrbe kamile prvenstveno se hrane „bodljikavim biljkama, suvom travom i slanim grmom“, saopštio je zoološki vrt u Oklandu, dodajući da će životinje jesti svaku pustinjsku biljku koju pronađu. One jedu travu, lišće i grančice, kao i zelene izdanke grma saksaula iz roda Haloxylon. Osim toga, kamile jedu stabljike i lišće pustinjskih grmova iz rodova Salsola (Kali tragus), Ephedra (efedra) i Zigophillum. Baktrijske kamile (C. bactrianus i C. ferus) u Mongoliji se hrane biljkama caragane, haloksilona, reaumurije i salsole koje tamo rastu.

Šta se dešava kad kamila proguta suvi, pustinjski obrok? Na zidovima stomaka ona ima rezervoare za hranu i vodu u obliku flaša. Hrana se delimično razgrađuje u prve dve “torbe” i u datom trenutku podleže procesu daljeg varenja. Jednom kada se proguta i dospe u drugi stomak (ili dva), hrana počinje da se vari.
Na kraju dugih i iscrpljujućih putovanja, kamilja grba gubi prvobitni izgled. Ona sasvim splasne i poprima oblik izduvane lopte!
Ukoliko kamili hrana nije dostupna, ne brinite; ove životinje mogu da prežive više od nedelju dana bez vode i mesecima bez hrane. U njihovim grbama uskladišti se i do 50 kilograma masti.
Pročitajte još Pustinjska-lisica-kao-kucni-ljubimac-moze-ali-pod-odredjenim-uslovima
