Mekana i topla unutrašnjost kožne kese na majčinom stomaku, gde su smeštene prirodne „cucle“, prava su blagodet za bebu koja u njoj provodi oko godinu dana

Izvor https://www.livescience.com/whats-it-like-inside-a-kangaroo-pouch

Foto Pixabay

Iako mnogi torbari, poput oposuma, tasmanijskog đavola, pa čak i koale, odgajaju mladunce u prirodnim kožnim kesama, kenguri su gotovo sigurno najpoznatija stvorenja.

Da li ste se ikad zapitali: kako izgleda boravak u kengurovoj torbi?

“Zamislite kengurovu torbu kao duks sa kapuljačom okrenutom naopačke”, rekao je Rik Švarc, nadzornik za brigu o životinjama i nacionalni portparol u Zoološkom vrtu u San Dijegu. “U ovom slučaju, kapuljača dukserice je torbica, a trake su majčini mišići kojima ga otvara i zatvara”, dodaje Švarc.

Unutrašnjost mekane kožne kengurove torbe, koja se zove marsupijum, nije odlakana i može se porediti sa kožom na unutrašnjoj strani ručnog zgloba. U torbi je veoma toplo: ona ima temperaturu majčinog tela koja iznosi oko 40,5 stepeni Celzijusa. Unutar torbice su i četiri dojke, odnosno mlečni kanali. Kad mama donese bebu na svet, nakon 32 ili 33 dana gestacije, detence je potpuno nerazvijeno i veliko kao zrno pasulja, teško desetak grama i dugačko oko 25 milimetara.

Kengurko raste u torbi i prednjim udovima se uvlači u nju. Tamo se zakači za izduženu “cuclu”, sisicu koja nabubri, i tako se hrani tri i po do četiri meseca.

Pročitajte još Kvoka

Beba provodi u marsupijumu oko četiri i po do pet meseci. Potom izlazi u spoljašnji svet i počinje da istražuje. Od majke se odvaja sa oko 10 do 12 meseci starosti i ne vraća se u njenu torbu.

Provodeći mesece u majčinoj torbi, kengurče u njoj vrši i nuždu. Zato mama kengur ima mnogo posla, koji mora da obavi dok se dete “igra” napolju. Da bi očistila torbu, ona gurne glavu duboko u njenu unutrašnjost odakle jezikom i ustima struže i izbacuje nečistoću

Mama rađa samo jedno dete, a za godinu može imati četiri mladunčeta. Ako proceni da nije pravo vreme za rađanje, buduća majka će odložiti implantaciju embriona u matericu. Kad dođe vreme, embrion će se probuditi iz mirovanja, a majka započeti trudnoću. Njeno telo može da proizvede odgovarajuće hranljive materije u mleku za potrebe 8-mesečnog kengurka, dok druge dojke istovremeno stvaraju supstance za novu bebu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *