I dalje se vodi polemika o tome kako je ovaj plemeniti metal dospeo u feces stvorenja koje je živelo pre oko 500 miliona godina
Izvor https://www.livescience.com/silver-specks-in-worm-dung
Foto Pixabay, Julien Kimmig (Canadian Journal of Earth Sciences)
Naučnici su na novim “mukama”: u fosilizovanom fecesu crva iz perioda kambrijuma pronađeni su tragovi srebra! Zasad nema objašnjenja kako je ovaj plemeniti metal dospeo u izmet prastarih bića. Akumulirane naslage metala mogle su poteći iz njihovih tela, ali nije nemoguće da su se s vremenom nataložile u njima.
Pročitajte još Drevna buba cetka
Fosili su otkriveni u Kanadi, u Makenzijevim planinama, a u koprolitima, okamenjenim fecesima unutar fosila, pronađeni su tragovi srebra. Sićušni crvi su nekadašnji stanovnici okeana koji je pre oko 500 miliona godina prekrivao ovaj region.
Najveća srebrna “fleka” bila je široka oko 300 mikrona, što je velika mera za izmet tako malog stvorenja
Pročitajte još Kralj stonoga u pecini movila

Otkriće srebra u koprolitima bilo je gotovo ravno čudu, izjavio je istraživač Žilijen Kimig koji kaže da su fosilni ostaci crva pronađeni u njihovim prebivalištima – rupama na nekadašnjem morskom dnu. Kimig napominje da je sreća što su fosili potpuno očuvani, jer su “spavali” duboko u steni. Nije neuobičajeno otkriti koprolit-fosil, ali se retko kad utvrdi kojem organizmu je pripadao.
Pročitajte još Misterija ledenih crva ko su stanovnici ledenog rejnira
Istraživači pretpostavljaju da crvi nisu sami proizveli srebro. Jedno od objašnjenja je da su usisali čestice metala sa morskog dna. Analiza okolnog sedimenta pokazala je da to ipak nije bilo moguće, jer je koncentracija srebra bila minimalna.
Uvreženo mišljenje da je srebro toksično za male beskičmenjake ovim otkrićem je promenjeno
Najverovatniji “krivac” pojave srebra u fecesu crva su kolonije bakterija. Pretpostavlja se da su one izvukle čestice metala iz vode i da su, boraveći u domaćinima, “ubacivali” male količine srebra koje je izbacivano izmetom.
“Fascinantno je šta bakterije mogu da urade sa metalima”, rekao je Kimig i dodo da je još šokantnije da se ovakvo “plasiranje” plemenitog metala dešavalo pre više od 500 miliona godina.
* Ova studija je objavljena u časopisu “Canadian Journal of Earth Sciences”.
Pročitajte još Australija pronadjeni fosili crva stari 400 miliona godina
