Iako krznene mezimice ne znaju da kažu kad ih nešto boli, brižan vlasnik će primetiti neuobičajene znake u ponašanju ili fizičke manifestacije koje ukazuju na bolne promene
Foto Pixabay
Kućni ljubimci ne mogu da nam kažu kad ih nešto boli. Povrh svega, mačke znaju profesionalno da „maskiraju” bolest. Kao deo njihove strategije preživljavanja, mačke su naučile da sakriju svaki znak bolesti. Pokazivanje znakova slabosti i bolesti čini divlju životinju ranjivom, što mogu da iskoriste predatori i pripadnici drugih čopora ili grupa koji pretendiraju na teritoriju.
Nije uvek lako prepoznati znake mačije slabosti ili bolesti. Kao vlasnik mačke to morate naučiti.
Jedna od najgorih grešaka koju možete napraviti je ako čekate da prođu znaci bolesti. Ne časite časa: ako mački danas nije dobro, već sutra može biti kasno, upozorava portal Petkeen.

Upoznajte svoju mačku
Poznavanje karaktera mačke, njene fizičke kondicije i stanja, rutina i ponašanja, može pomoći da uočite rane znake nekog oboljenja. U sledećem vodiču predstavićemo 17 znakova, od veoma jasnih do ne tako očiglednih, na osnovu kojih ćete znati da mački nije dobro.
Pročitajte još Macka-u-depresiji-11-znakova-da-vasa-kucna-ljubimica-pati
1 Mačka odbija da jede
Mačka koja odbija hranu signalizira da s njom nešto nije u redu. Iako se male promene u apetitu mogu smatrati normalnim, mačku koja odbija da jede treba pažljivo pratiti. Usled trošenja rezervi masti, postoji mogućnost pojave hepatične lipidoze, odnosno masne jetre. Dakle, ako primetite da mačka ne jede, odmah se obratite veterinaru.
2 Mačka hramlje
Mačka koja hramlje daje nam do znanja da je nešto boli ili ima nelagodnost. Šepanje može biti uzrokovano povredom, stranim predmetom u šapi, prelomom ili artritisom. Ako mačka hramlje, obavite vizuelni pregled da biste uočili povredu. Ukoliko ne uspete, odvedite mačku veterinaru.

3 Mačka pije više vode
Generalno je teško naterati mačku da pije vodu, jer je dobija iz plena. Mace koje jedu suvu hranu treba podsticati da piju više vode, a bilo bi idealno da pređu na vlažnu ishranu. Međutim, ako primetite da mačka pije vodu više nego inače, ili je uzima iz neobičnih izvora, kao što su crevo ili toalet, to može biti znak da nešto nije u redu.
Endokrini poremećaji, kao što su dijabetes i problemi sa štitnom žlezdom, izazivaju povećanu žeđ. Endokrini problem su prilično česti kod starijih mačaka. Nažalost, mnogo mačaka razvija dijabetes zbog visokog procenta ugljenih hidrata u industrijskoj hrani. Ako je mačka iznenada počela da pije više vode, odnesite je veterinaru na analizu krvi kako biste saznali u čemu je problem.
Pročitajte još I-macke-pate-od-astme
4 Mačka češće mokri
Ako vam se učini da mačka češće obavlja malu nuždu, to može biti indikacija bolnog izbacivanja urina. Mačke koje pate od infekcije urinarnog trakta ili kamenca osećaju bol prilikom mokrenja i obično obavljaju nuždu pomalo, ali češće.
Krv u urinu ili izostanak mokraće su znaci zbog kojih macu morate hitno odvesti veterinaru. Ovo je posebno važno ako imate mužjaka, jer se kod njih može razviti opstrukcija uretera i izazvati fatalan kraj za samo 24-48 sati ako se ne leči.

5 Mačka odbija da koristi posudu sa posipom
Ako mačka odbija da koristi kutiju sa posipom, to takođe može ukazivati na bolno mokrenje. Infekcije urinarnog trakta, kamenje u bešici i bolesti bubrega su uobičajeni uzroci promene korišćenja posipa.
6 Mačka sa dijarejom
Gastrointestinalne infekcije, osetljivost na hranu, stress, anksioznost i sindrom iritabilnog creva su samo neki od mnogih mogućih uzroka dijareje kod mačaka. Ako maca pati od dijareje, postoji rizik od dehidracije, pa ne gubite vreme, jer dehidrirana mačka mora dobiti tečnost za rehidraciju.
7 Mačka povraća
Regurgitacija dlaka se smatra normalnom, a pojedine mačke sporadično povraćaju nakon jela. Međutim, mačka koja često povraća može dehidrirati i potrebna joj je medicinska pomoć. Infekcije, bolesti jetre, crevne blokade, pa čak i kancer, mogu biti uzrok čestog povraćanja. Ovo treba ispitati kako bi se sprečile komplikacije i započelo blagovremeno lečenje.
Pročitajte još Zasto-macka-jede-travu

8 Mačka sa iscetkom iz nosa ili oka
Mačke sa respiratornim problemima ili infekcijama oka imaju problematičnu sluzokožu. Infekcije respiratornog trakta obično su praćene kijanjem, zviždanjem ili kašljem, a uz to se pojavljuje i sluzavi iscedak iz oka ili nosa. Obratite se veterinaru za savet o lečenju pre nego što se infekcije pogoršaju. Izolujte mačke sa infekcijama kako biste izbegli zaražavanje drugih kućnih ljubimaca.
Pročitajte još Svaka-macka-je-potencijalni-nosilac-korona-virusa
9 Mačka ima manje energije
Ako vaša inače aktivna i razigrana mačka odjednom postane letargična i nezainteresovana, to je jasan znak da se ne oseća dobro. Odvedite je veterinaru!

10 Promene u higijenskim navikama
Mačke su velike čistunice i svakodnevno se neguju. Međutim, ako im nije dobro, one će zapostaviti “lickanje”, drastično ga smanjiti ili sasvim prestati da se neguju. Ako dlaka mačke deluje ofucano, ućebano, masno i neprijatno miriše, budite sigurni da joj nije dobro. Pojava peruti i drugih promena može poticati od infekcije kože. Potražite savet veterinara!
11 Mački opada dlaka
Ako primetite da mački opada dlaka više nego što je uobičajeno i da se na krznu vide ogoljena mesta, budite sigurni da je u pitanju neko oboljenje kože. Alopecija nije normalna pojava i može biti uzrokovana iritacijom kože, infekcijom ili alergijom.
12 Mačka ima neprijatan dah
Mačka sa halitozom verovatno pati od parodontalnih bolesti ili neke infekcije u ustima, pa je obavezno odvedite na pregled. Ako mačka ne dozvoljava da joj povremeno operete zube, može doći do stvaranja kamenca na njenim zubima i nagomilavanja plaka, a samim tim i do lošeg zadaha.
Pročitajte još Zasto-moja-macka-neprijatno-mirise

13 Mačka mnogo gubi na težini
Mnoge bolesti uzročnici su gubitka težine. Paraziti ili dijabetes su dva razloga, iako mačka jede normalno. I druge vrste bolesti mogu uticati na gubitak kilograma kod mačaka, pa je najbolje da se obratite veterinaru.
14 Mačka se iznenada skriva
Uplašene ili uznemirene mačke imaju običaj da se kriju, ali isto čine i bolesne mace. Ako vaša inače umiljata i društvena maca počne da vas izbegava i da se skriva, potražite pomoć veterinara.
15 Mačka je postala agresivna
Hormonske promene mogu izazvati mačiju agresiju, ali istovetno ponašanje pokazuju i bolesne mace. To obično čine ako se osećaju nelagodno kad ih dodirujete, a dodir im ne prija.

16 Mačka sglasnije i češće mjauče
Pojačana vokalizacija je način na koji mačke traže hranu i pažnju. Ali ako mačka “galami” duže od 24-36 sati, bez obzira na dostupnost hrane, na taj način maca vam pokazuje da joj nije dobro.
Ženke u teranju oglašavaju se glasnije, ali pojačanu vokalizaciju izazivaju i neki neurološki problem. Mačke koje pate od gubitka sluha ili vida takođe će često i glasno mjaukati.
17 Mačka izbegava da skače na uobičajena mesta
Ovo možda nije očigledan znak neke bolesti, ali ako se maca više ne penje na visoke police na kojima je donedavno sedela, to može da ukaže na pojavu artritisa ili neke povrede.
