Ova unikatna ptica, čija boja izaziva nesuglasice među prirodnjacima, viđena je u blizini ostrva Južna Džordžija

Preuzeto sa https://www.livescience.com/yellow-penguin-south-georgia.html

Foto: Kennedy News and Media/Yves Adams


Crno-beli “smokinzi” uobičajeni su u kodeksu oblačenja pingvina. Međutim, jedan drski gospodin prekršio je pravila, jer ima žuto odelo!

Iv Adams, fotograf divlje prirode, snimio je fotografije žutog pingvina na udaljenom ostrvu u Južnoj Džordžiji. Iako je slike napravio u decembru 2019, tek nedavno ih je objavio, piše Livescience. Kako je izjavio ovaj belgijski fotograf, pingvin se „stvorio usred haosa koji su napravile stotine hiljada morskih slonova, krajevskih pingvina i drugih stvorenja”.

U vreme otkrića, Adams je vodio dvomesečnu fotografsku ekspediciju južnim Atlantikom. Zaustavio se na plaži u Južnoj Džordžiji. Dok je raspakivao sigurnosnu opremu, video je pingvine koji su plivali prema obali.

„Nikada do tada nisam čuo za žutog pingvina, niti sam ga video”, izjavio je Adams za Kennedy News and Media. “Na toj plaži je bilo 120.000 ptica, a ovaj pingvin izdvajao se po žutoj boji. Svi smo podivljali kad smo to shvatili. Bacili smo svu sigurnosnu opremu i zgrabili kamere.“

Kraljevski pingvini (Aptenodytes patagonicus), baš kao i njihovi bliski rođaci carski pingvini (Aptenodytes forsteri), imaju crno-belo perje sa žućkasto-zlatnom crticom na vratu. Žuti pigment je „jedinstven za pingvine“ i nemaju ga sve vrste. Izgleda da je junak ove priče zadržao žuto perje, ali je izgubio tamno, čiju boju određuje tamnosmeđi pigment melanin.

Pingvini sa perjem neobične boje relativno su retki. Pojedine boje su posledica povreda, ishrane ili bolesti. Mnogi slučajevi izmene boje rezultat su mutacija u ptičijim genima. One menjaju uobičajenu obojenost ovih ptica. Kod nekih pingvina, tipično beli delovi postaju crni, a postoje i albino pingvini koji nemaju melanin.


Photo Kennedy News and Media/Yves Adams

Kako objašnjavaju pojedini biolozi, žuti pingvin je izgubio žuto-narandžasto-crveni pigment u kljunu i melaninski pigment u perju, a zadržao je žuti pigment u perju. S druge strane, neki naučnici smatraju da je žuto perje rezultat leukizma, delimičnog nedostatka pigmenta boje.

Bilo kako bilo, prirodnjaci su saglasni u jednom: genetska i ćelijska “mašinerija” za neke pigmente ne postoji, dok je za druge postojana. Detaljno objašnjenje ovog fenomena ipak će sačekati neko drugo vreme.

Pročitajte još Na ostrvu Galapagos otkriven beli pingvin

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *