Psi i mačke koji žive na otvorenom lakše podnose hladnoću zahvaljujući čoveku
Sve hladniji dani pozne jeseni nagoveštavaju skori dolazak zime koja će po svemu sudeći biti duga i teška. A kad temperatura vazduha bude pala ispod nule, na toplom i suvom treba da budu i naši četvoronožni prijatelji, i to ne samo kućni ljubimci, već i oni koji nisu ničiji. Iako psi, mačke, kunići, ptice i drugi pripadnici faune imaju svoje prirodne „kapute“, postoji mogućnost da na niskim temperaturama dobiju promrzline. Ne treba zaboraviti ni to da su neke životinje u najhladnijem godišnjem dobu prepuštene same sebi, pa im je čovekova pomoć dragocena.
Suv i topao dom
Kućni ljubimci, naročito mladunci i rase sa kratkom dlakom (ili bez nje) treba da budu na suvom i toplom mestu, po mogućstvu u domu ili posebno pripremljenom prostoru. Ukoliko imate kućne ljubimce, pre polaska u šetnju ih utoplite, naročito ako imaju malo dlake.
Izolacija kućice
Životinje koje ostaju na otvorenom, treba da budu zaštićene od vetra, promaje i vlage. Njihove kućice moraju biti izdignute od zemlje, prekrivene iznutra i spolja vodootpornim materijalom, ne samo danju, već i noću, pogotovo kad ima dosta kiše ili snežnih padavina. Da bi životinji bilo toplije, kućicu napunite slamom ili nekim drugim suvim dodacima koji će je izolovati od hladnoće i učiniti prostor prijatnijim.
„Utopljena“ voda
Vodu obavezno menjajte dva puta dnevno i vodite računa da se za vreme niskih temperatura ne smrzne. Činiju sa vodom obmotajte nekim peškirom ili drugom tkaninom kako bi se sprečilo zamrzavanje.
Opasan antifriz
Ne dozvolite psu ili mački da lutaju po hladnoći. Nažalost, mačke se često zavlače pod haubu automobila kako bi se grejale na motoru koji je donedavno radio, ali stradaju kad vlasnik ponovo startuje vozilo. Zato uvek proverite da se mačka nije sakrila ispod haube tako što ćete jednostavno pritisnuti sirenu. Kad je automobil u pitanju, vodite računa da se ljubimac ne dokopa antifriza, jer njegov sladunjav ukus može da im se svidi, ali i da im ugrozi život.
Tanak led
Ljubimci koji slobodno lutaju po otvorenom prostoru mogu upasti u nevolju ako se nađu na tankom ledu, koji ne samo što može da ih povredi prilikom pucanja, već se događa i da propadnu kroz otvore u dublju vodu. Za vreme zimskog perioda, životinje često ispolje dezorijentisanost, pa je bolje ne puštati ih iz dvorišta.
Higijena šapa
Većina vlasnika praktikuje da po dolasku iz šetnje obriše šape svom ljubimcu. To naročito treba da činite u zimskom periodu, jer so i druge supstance koje se nanose na tlo ili posipaju na ulice mog izazvati rane i naškoditi životinjama.
Pojačani obroci
Na hladnoći životinje troše više kalorija kako bi se zagrejale, pa pojačajte zimske obroke svojim ljubimcima.
Briga o lutalicama
Gde je jedan, ima mesta i za dvoje! Vlasnici koji ljubimce drže u dvorištu sigurno imaju još kojih metar-dva prostora za promrzle i gladne ničije pse ili mačke, pa nije na odmet da im pruže utočište dok ne pronađu stalni dom za pridošlicu. Ovo možete uraditi pod uslovom da gost ne pokazuje znake agresije. U tom slučaju, napojite ga i nahranite, a zatim potražite pomoć od lokalnog udruženja za zaštitu životinja.
Pročitajte još Mačke i vreme