U urbanoj sredini, ograđeno mesto za igru, istrčavanje i vršenje nužde može biti i poprište neželjenih dešavanja. Na šta treba da obratite pažnju?
Foto Pixabay
Vlasnici pasa koji žive u gradskoj sredini imaju ograničene mogućnosti kad je reč o izvođenju ljubimaca radi vršenja nužde, igranja, istrčavanja i vežbe. Glavna i gotovo jedina opcija su parkovi, zajednične površine na kojima se okupljaju vlasnici i psi.
Parkovi za pse imaju svoje prednosti. To su mesta na kojima pas može izvršiti nuždu, trčati bez povoca i družiti se sa drugim psima. Ali, ovakva mesta imaju i svoje opasnosti. Veliki broj kućnih ljubimaca koji dele isti prostor mogu lako širiti parazite i dolaziti u sukob.
Studija “OneVet” rangirala je 20 gradova u SAD prema tome koliko su njihovi parkovi za pse bezbedni za ljubimce. Sent Luis je broj 1 zbog velikog broja staza pogodnih za pse. Međutim, postoji mnogo faktora koji utiču na bezbednost psa u parku. Na kraju krajeva, i pas i njegov vlasnik treba da se osećaju bezbedno i prijatno u tom prostoru.
Portal Thesprucepets intervjuisao je DVM Džejmija Frejera, veterinarskog stručnjaka o tome kako da izbegnemo opasnosti po zdravlje i bezbednost pasa koje vrebaju u parkovima.
Uobičajene bolesti pasa u parku
Dr Frejer kaže da se u parku svakodnevno dešavaju problemi: sukobi pasa, slučajne nezgode i tegobe zbog gutanja predmeta ili nedozvoljene hrane. Psi mogu i da se zaraze bolestima koje prenose drugi psi. Jedna od njih je đardija koja se teško iskorenjuje u tzv. začaranom krugu, jer dugo ostaje u kolektivu.
Pročitajte još Dijareja-kod-psa
Sprečite da se vaš pas razboli
Držite ljubimca podalje od izmeta drugih pasa! Isto tako pokupite i feces svog psa kad izvrši nuždu. I uvek budite uz ljubimca, ne skidajte pogled s njega i pratite šta radi. Vaše budno oko sprečiće da pojede nešto opasno. Izbegavajte korišćenje zajedničkih posuda (za vodu ili hranu)! Sa stanovišta zaraznih bolesti, bolje je da ponesete posudu za vodu vašeg psa kad idete u park.
Ne skidajte pogled sa svog psa!
Dr Frejer viđa vlasnike koji puste pse u park, a zatim se posvete gledanju sadržaja na mobilnim telefonima. Zaista je važno obratiti pažnju na svog psa, ne samo na ono što radi, već i na pse sa kojima komunicira. Govor tela psa daje naznake da li ima dobru interakciju ili je na pomolu sukob. Ako ste “budni”, na vreme možete intervenisati i sprečiti sukob među psima.
“Ponesite trubicu kojom ćete u datom trenutku bezbedno prekinuti sukobe. Pse plaši buka ili bilo kakav zvučni signal koji će im odvratiti pažnju”, savetuje dr Ejmi Foks, saradnica The Spruce Pets
Pročitajte još Lose-navike-kad-pas-jede-ono-sto-se-ne-jede
“Čitajte” govor psećeg tela
Ako dobro poznajete svog psa, uočićete da li mu je neprijatno, da li položaj njegovih ušiju nagoveštava promene, pokazuje li znake stresa poput zevanja, oblizivanja usana, okretanja, pokušaja da pobegne… Čak i ako se psi zaigraju, ne sme se desiti da jedan konstantno bude agresivan, a da drugi trpi. Jednostrani način igre nije dobar i to treba preusmeriti ili prekinuti.
„Rizik od sukoba među psima u parku možete smanjiti. Ostavite omiljene igračke i poslastice svog psa kod kuće, ili barem van vidokruga u parku. Neki psi će postati agresivni zbog igračaka ili poslastica”.
Pokupite ono što ostavi vaš pas
Najvažnije je da počistite iza svog psa. Ne ostavljajte ostatke njegove kake niti bilo čega drugog što ste poneli. Pobrinite se da vaš pas bude prijatan u igri sa drugim psima. Ako izazove svađu ili bude napadnut, umešajte se na najbezbedniji način kako biste predupredili razvoj loše situacije.
Pročitajte još Cistite-li-za-svojim-psom-i-gde-odlazete-njegovu-kaku
Pročitajte iskustva drugih vlasnika o parku za pse
Iskoristite prednosti virtuelnog sveta i pretražite ovu temu na internetu. Pročitajte na forumima šta o parkovima za pse pišu vlasnici pasa. Unapred se pripremite za sve situacije. Možda park u koji želite da odvedete psa nije bezbedan iz nekog razloga. Ukoliko ne pronađete adekvatne podatke, prvi put držite psa na povocu. Obratite pažnju na ponašanje drugih pasa, ali i njihovih vlasnika. Ukoliko budete zadovoljni, pustite psa sa povoca, ali budno pratite njegovo ponašanje i interakciju sa drugim psima i ljudima.
Pročitajte još Koje-su-najbolje-igre-za-pse
Ako je park prepun smeća, ima mnogo izmeta, nema zaštitnu ogradu i ima mnogo pasa na malom prostoru, zaobiđite to mesto. Pas mora imati dosta prostora, kako za igru i druženje, tako i za slučaj da želi da pobegne iz situacije koja mu se učini neprijatnom.
Neki parkovi imaju odvojen prostor za igru velikih i aktivnih pasa, a poseban deo za male i statičnije pse. Obratite pažnju na ove detalje, jer ćete tako bez mnogo muke svom ljubimcu obezbediti kompatibilne drugare za igru.
Pročitajte još Zasto-neki-psi-treba-da-nose-brnjicu
Ako vaš pas nije dobio sve vakcine, budite obazrivi!
U slučaju da vaš ljubimac nije potpuno medicinski zaštićen, možete ga izvesti u park uz poseban režim. Osim što ćete ga odvojiti od ostalih pasa, nemojte dozvoliti da dodiruje tlo. Onemogućite da njuška ono što ostane za drugim psima. Uz ovako stroga ograničenja, možda je bolje da sačekate da pas bude kompletno vakcinisan da biste ga bez bojazni izveli u prirodu. Za to vreme, možete ga odvesti na druženje kod prijatelja koji drže pse. Ljubimci vaših prijatelja takođe moraju biti adekvatno medicinski zaštićeni i potpuno zdravi.
Nevakcinisanog psa držite dalje od ljubimaca koji pokazuju znake bolesti uključujući dijareju, povraćanje, kijanje i kašalj, jer mogu zaraziti vašeg ljubimca
Ako je vaš pas bolestan, nemojte ići u park!
Nije fer prema drugim psima i njihovim vlasnicima otići sa bolesnim ljubimcem u park i uneti zarazu. Niko odgovoran ne želi da produži ciklus infekcije.
Ejmi Foks savetuje:
„Nađite izolovan prostor gde vaš pas može da trčkara i da se poigra s vama dok se ne oporavi od bolesti”.
Pazite na svog psa, vodite računa i o drugim psima i uverite se da ih vlasnici čuvaju. Samo tako možete sprečiti bolesti i sukobe među psima. Važno je biti odgovoran vlasnik.