Skraćivanje kandži, uz blagovremenu pripremu mačke i predznanje vlasnika, može da bude sasvim prijatno iskustvo

Mačka je poznata po tome što je grebanje deo njenog prirodnog ponašanja. Osim što na taj način oštri kandže, mačka obeležava i teritoriju ostavljanjem znakova i mirisa iz žlezda na šapama, a ujedno i uklanja mrtve slojeve sa ovih rožnatih izraslina. Za razliku od „slobodnih“ mačaka, kućne mace obično se ne penju po drveću i ne troše kandže, ali imaju potrebu da ih nekako „naoštre“. Ukoliko vlasnik dozvoljava mački da se s vremena na vreme prošeta izvan doma, ne treba da joj skraćuje kandže,

jer će ih ona „srediti“ u prirodi, ali ako ostane uskraćena za takav tretman, pokušaće da ga obavi na kućnim predmetima ili nameštaju. Zato je važno da se maci od najranijeg uzrasta obezbedi što višegrebalica, na nekoliko lokacija u domu. Grebalice neće odučiti mačku od ove navike, ali će preusmeriti njenu potrebu za grebanjem na predmete koje sme da uništava. I pored svega toga, mačka neće dovoljno trošiti kandže, pa će vlasnik, s vremena na vreme, morati da podvrgne svoju ljubimicu „manikiru“ i „pedikiru“.

Efikasno i što je najvažnije bezbedno skraćivanje mačjih kandži je poseban postupak njihovog uklanjanja uz pomoć specijalno dizajniranih makaza. Jedan od preduslova bezbednog i uspešnog sečenja kandži je poverenje u vlasnika i osećaj sigurnosti koji mačka pokazuje prema nekome ko joj „petlja“ po kandžama. Jer, osim što će sedeti u vlasnikovom krilu ili biti u njegovom naručju, valja znati da će joj umirujuće reči i nežni dodiri pomoći da prebrodi strah i nervozu. Makazice treba da budu u desnoj ruci, dok se levom obuhvati mačka i ka napred usmeri njena leva prednja šapa, koja ne sme da stoji previsoko, niti da bude iskrivljena. Prstima se izvrši blagi pritisak na mesto između jastučića,

nakon čega će maca izvući kandže, a isti postupak treba obaviti i sa kandžama na zadnjim nogama. Deo mačije kandže koji je sasvim providan treba iseći ukoso, vodeći računa da se ne „secne“ i deo sa krvnim sudovima. Ukoliko se to desi, povreda će izazvati krvarenje i bol, ali biće dovoljno na povređeni deo naneti antibiotik u prahu ili običan sapun za ruke koji brzo i efikasno zaustavlja krvarenje.
Ukoliko je mačka prilikom zahvata nestrpljiva i nemirna, vlasnik će morati da potraži pomoć. U većini slučajeva, čim mačka bude shvatila da sečenje kandži ne nanosi bol, brzo će se priviknuti na ovaj čin, ali nikad neće biti oduševljena njim. Ako previše stresno doživljava skraćivanje kandži, treba odustati od toga i sve prepustiti stručnjaku ili veterinaru.

Makazice treba da budu u desnoj ruci, dok se levom obuhvati mačka i ka napred usmeri njena leva prednja šapa, koja ne sme da stoji previsoko, niti da bude iskrivljena. Prstima se izvrši blagi pritisak na mesto između jastučića, nakon čega će maca izvući kandže, a isti postupak treba obaviti i sa kandžama na zadnjim nogama. Deo mačije kandže koji je sasvim providan treba iseći ukoso, vodeći računa da se ne „secne“ i deo sa krvnim sudovima. Ukoliko se to desi, povreda će izazvati krvarenje i bol, ali biće dovoljno na povređeni deo naneti antibiotik u prahu ili običan sapun za ruke koji brzo i efikasno zaustavlja krvarenje.
Ukoliko je mačka prilikom zahvata nestrpljiva i nemirna, vlasnik će morati da potraži pomoć. U većini slučajeva, čim mačka bude shvatila da sečenje kandži ne nanosi bol, brzo će se priviknuti na ovaj čin, ali nikad neće biti oduševljena njim. Ako previše stresno doživljava skraćivanje kandži, treba odustati od toga i sve prepustiti stručnjaku ili veterinaru.

Pročitajte još Mačka kao meteorolog – Mačke i vreme

Problem sa tamnim „noktima“

Neke mačke imaju veoma tamne kandže što može stvoriti dosta poteškoća prilikom određivanja granice „reza“. Mogućnost uočavanja providnog dela nokta znatno je smanjena, pa posao skraćivanja kandži treba da obavi veterinar koji će odseći samo oštar vrh nokta, ne više od dva milimetra.

Trajna eliminacija nije bezazlena

Pojedini vlasnici mačaka žele da svojim ljubimicama trajno odstrane kanže. Takav zahvat odvija se pod totalnom anestezijom i uopšte nije bezazlen, pa su ga mnoge države u svetu zabranile i odobravaju ga samo u neophodnim medicinskim slučajevima.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *