Poslastice sa šećerom, kremovima i slatkim dodacima mogu da budu pogubne po mačku
Većina odgovornih vlasnika od početka suživota sa mačkom informiše se kakav treba da bude jelovnik njihove ljubimice od najranijeg uzrasta i tačno znaju koje joj namirnice ne treba davati. Međutim, pojedinci jednostavno ne mogu da odole pred molećivim pogledom mace koja oblizuje usne pred mirisnim kolačima ili slasnim komadom čokolade, pa se prevare i ponude joj „griz“.
Tačno je da je najslađe ono što je zabranjeno, ali zabrana u ovom slučaju mački produžava život. Jer, slatkiši, a pogotovo čokolada, posle konzumiranja, izazivaju najozbiljnije tegobe u mačijem organizmu.
Mačiji organizam teško razlaže i izbacuje teobromin čije je vreme poluraspada skoro 24 časa
Čokolada i kakao prah, osim male količine kofeina, sadrže i alkaloid teobromin zbog kojeg nam se ovaj slatkiš jede sve više. Kad se nađu na jednom mestu, u čokoladi, sva ova jedinjenja utiču na nervni sistem i srčani mišić, iritiraju ograne, izazivaju nervozu, drhtavicu i nesanicu i pojačano izlučivanje urina.
Poremećaji u organizmu mačke i klinički znaci trovanja čokoladom pokazuju se od šest do 12 časova posle uzimanja ove namirnice. Mala količina će izazvati povraćanje, dijareju, pojačanu žeđ i uznemirenost, a stvar postaje ozbiljnija ako se mačka najede ove poslastice. Tada se javlja hiperaktivnost, mačka pojačano mokri, ima probleme sa održavanjem ravnoteže i počinje podrhtavanje mišića. U najtežim slučajevima, uz navedene tegobe, usporava se rad srca, mačka ima napade, pritisak joj opada i upada u komu. Uginuće nastupa zbog gušenja, visoke temperature i srčane aritmije.
Mačka nema čulo ukusa za slatko, pa ako vlasnik želi da joj ponudi neku poslasticu, može da je nabavi u specijalizovanoj radnji za ljubimce
Ako posumnjate da se mačka dokopala čokolade, odmah je odnesite veterinaru koji će izazvati povraćanje, a potom i obaviti analizu krvi i urina kako bi utvrdio u kojoj meri se otrovala teobrominom ili kafetinom. EKG pregled će biti neophodan ako se trovanje odrazi na rad srca, pogotovo kod mačaka koje već imaju srčane probleme.
Pročitaj još Mačke vole muziku
Kad veterinar utvrdi trovanje čokoladom, može samo da pokuša sa davanjem infuzije fiziološkog rastvora, aktivnog uglja, sedativa ili kardioterapiji. Mačka ne sme da se kreće, jer se tako usporava da njen organizam upija teobromin.
Budnost, pažnja i prevencija su najbolje metoda zaštite mačke od trovanja čokoladom. Zato vlasnici treba blagovremeno da nauče koje namirnice ne smeju davati mački, a čokolada je jedna od njih. Ovo „zabranjeno voće“ ne sme biti na dohvatu njenih šapa, već na skrivenom mestu.
Pročitajte još Abisinska mačka
Moj Čeda pojma nema šta su slatkiši 😁
Bravo za Čedu! Neka i dalje drži šapice podalje od čokolade i ostalih slatkiša.