Ovaj dugonogi insekt ima izvanrednu sposobnost prilagođavanja okolini koja mu pomaže da preživi u prirodi
Izvor Zov
Foto Pixabay
Paličnjaci se mogu pohvaliti velikom brojnošću vrsta: ima ih više od 3.000. Žive u tropskim i suptropskim predelima, ali ih ima i u zemljama sa umerenom klimom. U Republici Hrvatskoj, u priobalju Jadrana žive dva predstavnika vrste, Bacillus rossius redtenbacheri i Bacillus atticus mulleri.
Ne zahtevaju preteranu negu i nemaju miris
Paličnjak je poznat i kao “insekt list“, zbog sposobnosti kamuflaže. Njegovo telo puno je izraslina nalik bradavicama. Da bi preživeo grabljivce, boja njegovog tela se prilagođava okolini u kojoj boravi.
Životni vek paličnjaka je od jedne do dve godine
Pročitajte još Kralj-stonoga-u-pecini-movila
Ženka polaže veliki broj jaja koja sazrevaju posle šest i više meseci. Za razmnožavanje nisu potrebne jedinke oba pola. Čim primetite jaja uklonite ih ako ne želite da se bavite odgajanjem podmlatka ovog insekta.
Ko želi da gaji paličnjake i nabavi par, teško može da kontroliše njihovo razmnožavanje, pa je bolje da im uništi jaja nego da ih pusti u prirodu. Postoje podaci da mogu biti potencijalna opasnost za našu floru, mada je veća verovatnoća da bi ih zima uništila
Osim mimikrije, pojedine vrste paličnjaka pokazuju sposobnost aposematizma – jarkim bojama pokušavaju da zavaraju grabljivice, pretvarajući se da su otrovni.
Paličnjak je insekt srednje veličine (10-ak cm), ali može da naraste i preko 30 centimetara. Na Borneu živi Phobaeticus kirbyi, paličnjak dugačak oko 55 centimetara
Dok rastu, paličnjaci se „presvlače“, pa im u terarijumu treba obezbediti odgovarajuću vlažnost. Prskanjem lišća i zidova terarijuma, osim vlažnosti dobijaju i dovoljnu količinu vode. Tokom presvlačenja mogu regenerisati povređene ekstremitete.
Pročitajte još Kako-love-pauci-sa-madagaskara
Paličnjak se hrani lišćem kupine, maline, ruže, jabuke, zelenom salatom, hrastovim i jorgovanovim listom…
Ovo su noćne životinje koje danju miruju i odmaraju. U prirodi spljošte svoje ekstremitete kako bi ličili na grančice ili lišće i pritom se njišu kao da su na vetru. Pojedine vrste imaju dva para krila: prvi je skraćen i čvrst, a zadnji se širi poput lepeze. Ukoliko padne na otvorenu podlogu, paličnjak će se pretvarati da je mrtav. Pojedine vrste u opasnosti odbacuju udove!
😍
Prvi put da vidim ovog insekta je u ljeto 2021..i to zelenog oko 10cm. U februaru sam vidjela smedjeg a sada od oktobra svakodnevno ih susrecem na nadstresnici, balkonu i svuda po zidu kuce…
Rodjena sam na moru i blizu sam 60god zivotne dobi ali ove insekte nikada ranije nisam u mojoj sredini gledala! Nikada!!!