Sve o misteriji “neonskog” reptila koji na mesečini i pod UV svetlom emituje fluorescentno zelenu boju

Izvor https://www.livescience.com/gecko-fluorescent-green-glow.html

Foto: David Prötzel (ZSM/LMU)

Gekon mrežastih nogu, stanovnik pustinje u Namibiji, ima neobičnu osobinu. Kad ga obasja Mesec ili je izložen jakom UV svetlu, isijava fluorescentnu zelenu boju!

Providna koža gekona sa mrežastim nogama (Pachidactilus rangei) ima tipične žućkaste šare. Na bokovima one su prugaste, dok su oko očiiju u obliku prstena. Na mesečini ili UV svetlu one poprimaju zelenkastu neonsku boju.

Odlika da organizam apsorbuje svetlost i potom je emituje na drugi način odavno je otkrivena kod nekih gmizavaca i vodozemaca. Za ovu osobinu zaslužne su njihove kosti ili hemijske supstance u koži. Međutim, gekoni sa mrežastim nogama generišu svoju svetlost. Karakterističnu neonsku boju stvaraju reflektivni kristali guanina. Ooni se razvijaju u posebnim ćelijama u potkožnom sloju. Ove ćelije, nazvane iridofori, i pre su bile povezane sa prikazom boja kod gekona i guštera. Ovo je prvi dokaz da gekonima omogućavaju i da svetlucaju u mraku.

Gekoni sa mrežastim nogama žive u suvim rečnim koritima i dinama u pustinji Namibije. Dugački su od 10 do 15 centimetara. Njihova velika mrežasta stopala pomažu im prilikom ukopavanja u pesak. Aktivni su noću.

Gekon u pustinji (Foto Pixabay)

Godine 2018. godine naučnici su otkrili da kosti kameleona sijaju ispod njihove kože. To otkriće podstaklo ih je da pronađu poreklo sjvetlucanja kože drugih gmizavaca i vodozemaca. David Protzel, vodeći autor ove studije i doktorski kandidat u Bavarskoj državnoj zoološkoj kolekciji (ZSM) u Minhenu, držao je kod kuće P. rangei gekona. Protzel se iznenadio kad je životinjicu osvetlila UV svetlost sa kompjutera. Nožice gekona isijavale su neonsko svetlo! Potom su istraživači pod UV svetlom testirali 55 jedinki iste vrste. Oni su pronašli dokaze o fluorescenciji kod odraslih jedinki oba pola i kod mladunaca.

Neke vrste vodozemaca i gmizavaca, uključujući gekone, ima providnu kožu kroz koju se vidi fluorescencija njihovih kostiju! Kad je reč o gekonima sa mrežastim nogama, neonsko-zeleni sjaj potiče od fotonskih kristala smeštenih u sloju ćelija pod nazivom iridofore. Gekon sa mrežom je prvi poznati gušter koji poseduje dve vrste iridofora: jedan koji svetli i drugi koji nema tu osobinu. Iridofore su smeštene ispod pigmentskih ćelija i svojstvene su i drugim reptilima i vodozemcima, poput žaba. One im daju zelenu i plavu boju koja se retko može naći kod drugih kičmenjaka.  “Fluorescencija” kod vodozemaca, poput žabe sa tačkicama (Boana punctata), potiče od hemikalije koja cirkuliše kroz njen limfni sistem. Kameleoni i sedlaste žabe krastače iz roda Brachicephalus imaju fluorescentne kosti koje svetle kroz tanak sloj njihove kože.

Sjaj koji proizvode iridofore svetliji je od onog koji emituju kameleoni. Uočljive oznake duž donjeg dela tela i oko oka vidljive su ostalim gekonima, ali ih, srećom, ne uočavaju grabljivci poput sove ili šakala.

Naučnici ne znaju kako većina životinja koristi svoju fluorescenciju. Međutim, oznake koje “isijavaju” u sušnom pustinjskom okruženju gekona sugerišu da fluorescencija ima ulogu u socijalnoj interakciji.

Karakteristična stopala gekona sa mrežastim nogama i fluorescentni delovi tela pod UV svetlom

Fotografija: David Protzel (ZSM/LMU)

One thought on “Gušter koji svetli u mraku”

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *