Koji su uzroci ove neprijatne i zabrinjavajuće pojave, u kojim oblicima se manifestuje i kako se leče

Foto Pixabay

Pražnjenje krvave stolice (hematohezija) ukazuje na patološko stanje ili bolest. Uz svežu crvenu krv, propratni simptomi su: intenzivna drhtavica, poraćanje i izostanak apetita, dehidracija, malaksalost, bledilo sluzokoža, paraziti u fecesu, dijareja ili zatvor, krvava sluz u stolici, hematomi, povišena temperatura i bezvoljnost.

Povraćanje krvi i krv u stolici javljaju se u slučaju životne ugroženosti i najčešće pogađaju male rase srednjeg starosnog doba. Neophodna je hitna hospitalizacija, zbog obavezne nadoknade tečnosti.

Pročitajte još Dijareja kod psa

Pas izbacuje krvav izmet ako je intolerantan na određenu vrstu hrane (namirnice koje sadrže začine, konzervanse, aditive), ukoliko je oštetio creva jer je pojeo oštar predmet (igla, kost, plastika i slično). Iste probleme može imati ako je dobio parazite iz hrane i vode sumnjivog kvaliteta, usled bakterijske i virusne infekcije – najčešće su klostridija, parvoirozs i salmonela, zbog prisustva polipa u crevima (nisu opasni ali su iritantni) i usled povrede, suženja ili infekcije anusa. Krv u stolici javlja se i zbog upale creva – kolitisa, fizičke traume, zapaljenja analnih kesica (sadržaj je krvav), trovanja, kancera creva…

Mala količina sluzi u stolici ne treba da zabrinjava, jer podmazuje i vlaži sluznicu debelog creva

Sluzava krvava stolica kod pasa javlja se usled poremećaja organa za varenje, posebno debelog creva, čije zapaljenje sprečava pravilnu apsorpciju vode i otežava zadržavanje stolice. Oštećena sluznica creva izaziva izbacivanje velike količine sluzi, pa i krvi. Ovo stanje, poznato i kao kolitis, usporava pokrete debelog creva zbog čega sadržaj brzo prolazi i nastaje dijareja. Najčešći uzroci kolitisa su: bakterijska infekcija, paraziti, polipi, stres i tumori.

Pročitajte još Koja je boja izmeta vaseg psa

Polipi se najčešće uklanjaju operativnim putem

Dijagnoza kod pojave krvi u stolici postavllja se na osnovu podataka o ishrani, ponašanju i navikama psa. Dijagnostičke analize uključuju ultrazvuk, rendgen i endoskopiju u opštoj anesteziji.

Povreda ili infekcija anusa koja izaziva krvarenje mora se sanirati, a krvarenje zaustaviti

U slučaju dijagnostikovanja problema sa varenjem, psu treba promeniti ishranu uz konsultaciju sa veterinarom

Ako pas povraća i ima dijareju, skuvajte mu pirinač koji će blagotvorno delovati na crevnu sluznicu

Krvarenje uzrokovano gutanjem oštrog predmeta će prestati kad ga pas bude izbacio. U težim slučajevima neophodna je hirurška intervencija.

Paraziti koji izazivaju krvarenje u stolici moraju se izbaciti iz psećeg organizma adekvatnom terapijom. Krvarenje koje se javlja kao posledica ozbiljnije bolesti zavisi od stepena zahvaćenosti organizma oboljenjem i načinu lečenja životinje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *