Obučavanje mladog psa ne mora da bude bauk, jer postoji tehnika pozitivne motivacije koja daje izvanredne rezultate

Vlasnici šteneta često se žale da ih njihov mali ljubimac uopšte ne sluša i da na svaki pokušaj zapovesti ili zabrane reaguje režanjem ili bežanjem. Iz vlasnikove perspektive ovo izgleda gotovo nerešivo, međutim, stručnjaci za ponašanje pasa tvrde da je prevaspitavanje „nevaljalog“ šteneta ipak lak posao.

U ranom uzrastu, psa je potrebno obučavati pomoću tehnika pozitivne motivacije. Vlasnik mora da se usredsredi na ono što želi od svog ljubimca, a navedene tehnike će motivisati psa da nauči kako treba da se ponaša u određenom momentu. Svako željeno ponašanje se nagrađuje, a neželjena se s vremenom „gase“, jer pas ne dobija nagradu. Mere kažnjavanja u ovom slučaju ne treba primenjivati, jer ljubimac ne može da nauči ono što se od njega traži, pošto je skoncentrisan na izbegavanje neprijatnog stimulansa.

Nežan dodir ponekad je dovoljan da vas pas odmah posluša

Različiti potezi vlasnika odgovorni su za motivaciju i ponašanje psa. Ponekad je dovoljno da vlasnik pomazi psa po glavi ili njušci pa da ljubimac uradi ono što se od njega traži. S druge stane, pogrešni potezi vlasnika mogu da stvore niz drugih problema, ukoliko psa nagrađuje za svaku sitnicu. Zadatak vlasnika je da pronađe ono što pokreće njegovog ljubimca, a to će pomoći u građenju željenih oblika ponašanja.

Postoje dve vrste nagrada – one koje motivišu psa (hrana, igračka, poslastice) i one koje pas traži od vlasnika (igranje, maženje, šetnja,..). Svaki vlasnikov „dodir“ sa psom je neka vrsta nagrade, pa ako je ljubimac raspoložen, to treba iskoristiti. Nagrada treba da bude trostruka: uz poslasticu, ljubimca treba verbalno nagraditi i „počastiti“ ga dodirom.

Vlasnik ponekad nagradi ljubimca, iako on nagradu nije zaslužio, ili je uradio nešto nevažno. Svaki mali, pa i najmanji znak pažnje u nekom trenutku pas će shvatiti kao nagradu.

Postoje dve vrste nagrada – one koje motivišu psa – hrana, igračka, poslastice – i one koje pas traži od vlasnika – šetnja, igranje, maženje, češkanje…

Ne treba vikati na „lajavka“, jer se galamom pas samo „poziva na takmičenje“. Ni fizičko kažnjavanje neće dati rezultate, pa je u ovom slučaju bolje da se vlasnik konsultuje sa stručnim osobama koje će mu ukazati na to kako da (pre)vaspita neposlušnog ljubimca.

Savet stručnjaka uvek je bolji od fizičkog kažnjavanja

Foto Pixabay

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *