U poslednjih 10.000 godina, lobanja domestikovane mačke pretrpela je značajne promene u pogledu veličine
Izvor https://www.livescience.com/house-cat-brain-size-shrink
Foto Pixabay
Desetine hiljada godina zajedničkog života sa ljudima i zavisnosti od njih dovelo je do smanjenja veličine mozga kućnih mačaka, pokazuju istraživanja.

U studiji objavljenoj u časopisu Royal Society Open Science, istraživači su uporedili veličine lobanja savremenih kućnih mačaka sa dva njihova najbliža divlja pretka, afričkom (Felis libica) i evropskom divljom mačkom (Felis silvestris). Zaključak je da se veličina lobanje – a samim tim i mozga – kod domaćih mačaka značajno smanjila u poslednjih desetak hiljada godina.
Ovo ne znači da je vaša kućna mačka manje pametna od divlje. Međutim, pripitomljavanje, uz koje neraskidivo “idu” udobnost i opuštenost, nenamerno su uticali na razvoj njihovih mozgova.
Pročitajte još Macke-i-starenje
Tokom pripitomljavanja, mačke su manje migrirale u potrazi za boljim uslovima života. Osim toga, navikavanjem na vlasnika, one su postale manje razdražljive i nisu se toliko plašile.
U novom istraživanju, spomenuto je nekoliko studija iz 60-ih i 70-ih godina prošlog veka. Poredeći veličinu lobanje domaćih i divljih mačaka, još tada je zabeleženo značajno smanjenje mozga domaće mace. Otkriveno je da se lobanja domaće mačke “istopila” za čak 25 posto u poređenju sa afričkim i evropskim divljim mačkama. Istraživači su ispitali i neke hibridne rase, divlje i domaće, i otkrili gotovo istovetne rezultate.
Pripitomljavanje je uticalo na “opuštanje” mačaka i olakšalo im život. Istraživači podvlače da se ovaj “fenomen” uočava i kod mnogih drugih vrsta domaćih životinja
„Promene u zapremini lobanje su dokumentovane i kod [pripitomljenih] vrsta, uključujući ovce, kuniće, pse i mnoge druge“, piše u studiji.
Ovo istraživanje objašnjava uticaj pripitomljavanja na divlje životinje, ali zabrinjava činjenica da divljim vrstama “preti hibridizacija sa domaćim životinjama“, zaključili su istraživači.
