Kako psi i mačke podnose smenu godišnjih doba i “senzacije” toplog i hladnog vremena

Foto Pixabay

Kućni ljubimci koji žive u uslovima sličnim čovekovim osećaju promene godišnjih doba skoro kao njihovi vlasnici. Najopasniji period je promena iz izuzetno toplog vremena ka hladnom. Temperaturne oscilacije doprinose pojavi niza oboljenja, posebno hroničnih. Oni se ispoljavaju iznenadnim simptomima koje ranije nismo primećivali ili su bili sporadični.

Koje su najčešće bolesti pasa i mačaka, karakteristične za smenu godišnjih doba?

Artritis zahvata sve zglobove tela. To je bolan proces koji onemogućava kretanje ili izaziva druge probleme sa motorikom. Kod ljubimaca veterana i krupnih rasa ovi simptomi su izraženiji, pogotovo kod onih koji već pate od nekih bolesti. Simptome koji se pojave treba tretirati u skladu sa osnovnom bolešću (ukoliko postoji). Pomoći će i lekovi za ulažavanje bolova i poboljšanje rada zglobova, kao i poseban režim ishrane.

Pročitajte još Zasto ljubimci ponekad polude

Oboljenja očiju najčešće prolaze bez posebne pažnje, a obično se pojavi iscedak ili žmirkanje. Dijagnoza se donosi “otprilike” i lečenje se svodi na povremeno mazanje antibiotskim mastima. Uzroci konjuktivitisa u prelaznom periodu najčešće su alergijski. Pojedine tegobe oka pak izazivaju metabolička oboljenja ili promena očnog pritiska.

Konsultujte veterinara pre nego što odlučite da sami uzmete bilo koji lek za tretman očiju ljubimca!

Veterinar će pregledom i uzimanjem uzoraka utvrditi pravu prirodu bolesti i odrediti adekvatnu terapiju. Zapamtite: pogrešno lečenje može izazvati i slepilo

Prilikom naglih zahlađenja najčešće stradaju gornji disajni putevi i javljaju se upale grla i krajnika. Najčešći simptomi su slabljenje apetita i povremeno povraćanje. Lečenje se određuje na osnovu rezultata brisa grla. Ako se terapija ne sprovede na vreme, upala se prenosi na donje disajne puteve, a može izazvati i upalu pluća sa teškim posledicama.

Upala mokraćne bešike se javlja i bez vidljivijih simptoma. Navika psa ili mačke da se rashlađuju na betonu ili pločicama u toplim danima može izazvati hroničnu upalu mokraćne bešike. Moguće je i stvaranje peska i produkata upale unutar mokraćne bešike. Oni se talože i s vremenom se stvara kamen koji mora da se operiše.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *