macke-etericna-ulja

ETERIČNA ULJA U VETERINI

Pojedina biljna ulja mogu blagotvorno da utiču na mačku, ali se neke supstance smatraju uzročnicima ozbiljnih tegoba i bolesti

Upotreba eteričnih ulja u sve popularnijoj alternativnoj humanoj medicini dobija značajnu ulogu i u veterinarskoj praksi i lečenju kućnih ljubimaca, uz prethodnu konsultaciju sa veterinarom

* Pravilno korišćenje eteričnih ulja poboljšava problematična stanja kod pasa i mačaka, kao što su: nervoza, obeležavanje teritorije urinom, čupanje dlake, samopovređivanje, opscesivno ponašanje, svrab kože

* Mački smetaju citrusi (limun, narandža, mandarina, grejpfrut…), zatim lavanda, čajevac, majčina dušina, pepermint, jela, bor, klinčić, origano, bosiljak, cimet, breza, smreka, a odgovara im miris ruzmarina, kedrovine, metvice i tamjana.

Korišćenje biljnih ekstrakata, popularnih eteričnih ulja, sve je zastupljeniji prirodni način borbe čoveka protiv zdravstvenih tegoba, koji je u poslednje vreme postao omiljen i među vlasnicima kućnih ljubimaca. Pravilnim izborom i upotrebom eteričnih ulja tretiraju se mnoga problematična stanja kod pasa i mačaka: nervoza, obeležavanje teritorije urinom, čupanje dlake, samopovređivanje, opsesivno ponašanje, svrab kože.

Pročitajte još Kako-je-nastala-izreka-da-macka-ima-devet-zivota

Međutim, neki stručnjaci opominju na pogubnost eteričnih ulja, čije se toksično dejstvo manifestuje odmah po unošenju ili apliciranju na kožu ili dlaku, ali i posle dužeg perioda, ukoliko ga mačka povremeno ili stalno udiše. Zato je veoma važno pratiti ponašanje ljubimice i njene reakcije nakon emitovanja mirisa. Ukoliko nema promena, eterično ulje može slobodno da se koristi. Ako pak mačka reaguje na neuobičajen način, odmah treba prekinuti korišćenje preparata.

Većina eteričnih ulja sadrži fenole, jedinjenja koja se iz organizma ljudi i većine životinja (pasa, konja itd.) eliminišu zahvaljujući enzimu jetre (glukuronil transferaza), ali on kod mačke nije prisutan. Stoga nemogućnost njihovog izbacivanja, odnosno taloženje u mačijem organizmu verovatno izaziva oštećenje jetre.

Eterična ulja koja imaju mogući toksičan učinak na mačke su citrusi (limun, narandža, mandarina, grejpfrut…), zatim lavanda, čajevac, majčina dušina, pepermint, jela, bor, klinčić, origano, bosiljak, cimet, breza, smreka. S druge strane, odgovara im miris ruzmarina, kedrovine, metvice i tamjana.

Ulje koje maca podnosi ne sme se koristiti u čistom obliku, već samo razređeno (maksimalno kap na 10 ml vode) i ne stavlja se direktno na kožu ili dlaku. Takođe je preporučljivo da mačka ne boravi u prostoriji u kojoj se eterično ulje raspršuje. Mačiju hranu i posudu sa vodom treba udaljiti od izvora koji emituje isparenje.

Osvežite joj jastuk

Jastuk za spavanje treba redovno prati i osvežavati. Najbolje je dobro ga iščetkati ili usisati, a zatim posuti malom količinom sode bikarbone u koju je ukapano 20 kapi ulja lavande i limun trave. Ostaviti jastuk da odstoji 30 minuta i dobro ga usisati ili istresti, a na isti način možete da osvežite tepih ili kauč na kojima mačka voli da leži.

Sprej za higijenu treba naneti na jastuk i očistiti dok mačka nije u toj prostoriji. Ako joj se novi miris ne bude dopao, maca može da „sabotira“ higijenske navike tako što će ih obavljati na drugom mestu.

Napravite higijenski sprej

U posudu sa prskalicom dodajte 40 ml vode, 10 ml jabukovog sirćeta i po 10 kapi lavandinog ulja, čajevca i arome limun trave. Ovu mešavinu naprskajte na mačkina omiljena mesta.

Saniranje rane

Ako mačka povredi šapu, ranu možete da dezinfikujete pomoću mlake vode u koju je ukapano 20 kapi lavandinog ulja. Lagano joj uronite šapicu u tu mešavinu, potom isperite vodom i poprskajte smesom vode sa 10 ml alkohola, 20 kapi ulja lavande i 10 kapi čajevca. Pre no što mačka ode na počinak, rana na šapici može se premazati nekim biljnim uljem, recimo mešavinom gospine trave, nevena i noćurka.

Nežni šampon
Korišćenje šampona prilikom kupanja mačke preporučuje se 2-3 puta godišnje, a za te prilike pripremite 30 ml šampon baze u koju se dodaju dve supene kašike biljnog ulja (pšeničnih klica za brži rast dlake) i po pet kapi palminog ulja i esencije geranijuma.

Stop buvama i krpeljima!
Protiv ovih malih i dosadnih krvopija možete primeniti više tretmana, a jedan od njih se izvodi pomoćnu pamučne ogrlice koja se natopi u pola litre vode, pomešane sa 30 kapi lavande i 20 kapi limunske trave. Nakon 24 sata, suvu ogrlicu pažljivo vežite mački oko vrata. Miris će rasterivati buve i krpelje otprilike dve sedmice.

Bitku sa ovim parazitima možete voditi i pomoću mešavine 5 ml bademovog ulja, 8 kapi lavande i 4 kapi geranijuma, koju ćete naneti mački na tri-četiri tačke od glave duž kičme do repa. Vodite računa da dobro razmaknete dlaku prilikom ukapavanja ovog leka! Ulje ne sme da dospe u oči ili dođe u dodir sa polnim organom. Ukoliko mačka beži ili frkće, odmah prekinite korišćenje, pogotovo ako se pojave reakcije poput crvenila ili svraba.

Ukusni dodaci ishrani

Prirodna biljna ulja (avokado, pšenične klice, suncokret), u količini od jedne supene kašike, možete dodati obroku. Blagotvorno će uticati na rast dlake i sjaj krzna.

Preventivna inhalacija

Inhalacija protiv bolesti disajnih organa naročito je bitna u zimskim mesecima, kao preventiva bolestima. U tu svrhu možete da iskoristite aroma lampicu sa 10-15 kapi eteričnog ulja ravensare (indijsko ulje) koji će ojačati macin imunološki sistem.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *