Kako mačke tumače “ćuške”, zašto ih međusobno dele i koliko su ovi udarci ozbiljni? Evo šta kažu stručnjaci za ponašanje životinja
Foto Pixabay, Pxhere
Mačke imaju reputaciju usamljenih bića. Iako nisu druželjubive kao psi, ipak mogu živeti u istom domu sa više svojih rođaka. U većini slučajeva, dobro se snalaze zajedno. Između njih se čak mogu razviti veoma čvrste veze. Međutim, među macama vladaju posebna pravila. Ako živite sa više mačaka, sigurno ste bar jedanput videli da jedna mačka šamara drugu.

Pročitajte još Kako-da-sprecite-svadju-izmedju-dve-macke
Zašto mačke to rade? Da li se tako nameću jedne drugima, pokazuju moć, započinju tuču ili je u pitanju nešto drugo? Mačka može ošamariti drugu macu iz više razloga, prenosi portal Thesprucepets.
Da biste saznali zašto to čine, obratite pažnju na stav njihovih tela i ponašanje. Razigrane, energične mačke mogu šamarati rođake ili drugarice da bi ih pozvale na igru. Njihova tela takođe će pokazivati spremnost na igranje. Brkovi će im biti usmereni napred, a pažnja usredsređena na trenutna dešavanja.
Na šapi koja “šamara” kandže su obično uvučene: maca u toj prilici ne želi da povredi drugu mačku. Neće biti otegnutog mjaukanja, vrištanja niti šištanja. Svi ovi znaci ukazuju da je šamar bezazlen.

Lovački instinkt
Mačke su predatori i imaju jak lovački nagon koji u kućnim uslovima ne mogu da neguju. To znači da su “osuđene” na štapove sa peruškama, zvečke sa kuglicama, lasere i druge igračke. Mačke koje nemaju odgovarajući “ventil” mogu da nasrnu na ukućane ili druge mačke. Ako u šamaranju uočite preterivanje, možda je u njemu skrivena potajna želja za lovom.
Bolest i bol
Ako mačka ima bolove ili pati od neke bolesti, šamar drugoj mački može biti upozorenje da se drži podalje. Hronično bolesne mačke više vole da miruju, pa udarcima reaguju kad im se neko približi.
Pročitajte još Macka-u-depresiji-11-znakova-da-vasa-kucna-ljubimica-pati
Nedostatak rekvizita i “međumačija” agresija
Više mačaka mogu živeti zajedno bez problema, ali nije uvek tako. Čak i među macama koje se dobro slažu, s vremena na vreme se pojavi neka vrsta agresije. Ona se mnogo razlikuje od bezazlenih ćuški koje mace ponekad podele.
Nervozne i agresivne mačke pokazuju posebne znake: uši su im u ravni sa glavom, lice bez mimike, a brkovi blizu lica. One ispuštaju posebne zvuke: šište, sikću, pa i “vrište”. Agresija se može pojaviti usled nedostatka mačijih rekvizita u domu. Ovde je reč o manjku kutija sa posipom, činija za vodu, igračaka, ali i malom broju prozora gde mace vole da sede, mačijih grebalica i penjalica, kao i ograničenom pristupu krevetu ili fotelji.
Pročitajte još Vasa-macka-odbija-da-se-igra-uradite-h-i-s-s-test/

Kako sprečiti mačije šamare?
Iako se “šamaranje” mačaka smatra normalnim, ono nije poželjno. Ima načina da sprečite izlive ovakvih osećanja. Posvetite više vremena igranju sa mačkama. Izbegavajte lov lasera koji ne donosi maci nikakvo zadovoljstvo! Svaku igru završite tako što će maca imati među šapama neki opipljiv plen, igračku ili poslasticu.
Redovnim kontrolama kod veterinara i prevencijom sprečite zdravstvene tegobe zbog kojih maca jednog dana može deliti “ćuške”.
Pročitajte još Zasto-macka-voli-da-obara-predmete
Ako u vašem domu živi više mačaka, preporučljivo je da svaka maca ima sopstvenu kutiju sa posipom. Pojedini felinolozi savetuju da uvedete i jednu posudu više, za svaki slučaj!
Stručnjaci savetuju da u domu postavite dosta vertikalnih zanimacija. Police i grebalice, penjalice i zanimljive konstrukcije će pomoći mačkama da lakše dele zajednički prostor.
