Poznatiji kao Snupi, ovaj druželjubivi pas sitne građe i odvažnog duha, jedan je od najnežnijih kućnih ljubimaca koji će svakoga opčiniti pogledom boje lešnika
„Otvoreno grlo“, „onaj koji viče“, „kritičar“ i naposletku „mala“ – sve ove reči prevodi su imena jedne od najpopularnijih rasa pasa na svetu čiji je predstavnik čak postao junak crtanog filma.
Bigl je pre svega lovac, radoznao i usredsređen, veoma glasan i lajav. Njegovo oglašavanje ponekad podseća na pevanje. On je pravi Šerlok Holms među psima: ima oko 220 miliona receptora mirisa u nosu zahvaljujući čemu je stekao reputaciju sjajnog tragača, a dobio je i nadimak “nos sa šapama”.
On je odličan izbor za ljubimca koji će živeti u stanu, ali njegov vlasnik mora da bude spreman na duge šetnje, kako po snegu i ledu, tako i po žestokim vrućinama. Bigl ne voli samoću i ako ostane sam u stanu, vrlo brzo će pokazati svoju destruktivnu stranu. Zato je najbolje rešenje da živi u kući sa dvorištem.
Teško prihvata obuku, pa vlasnik mora da bude uporan i strpljiv dok ga ne socijalizuje. Teško pristaje na poslušnost, ali budući da su poslastice “iz raja izašle”, nema tog bigla koji će ostati ravnodušan i tvrdoglav pred sočnom nagradom. Obožava da jede i neće se libiti da bude “sam svoj majstor” ako ogladni, a u domu nema nikoga. Iako neizmerno voli decu i ukućane, ne treba ga dirati dok jede, jer neće moći da kontroliše svoju lovačku narav.
Bigl je rasa pasa koga najčešće kradu, pa ga obavezno čipujte. Međutim, on ume i sam da odluta, ako ga “ponesu” zvuci ili mirisi koji mu se učine zanimljivim, pa vlasnik treba da zna da će ovo malo njuškalo često tražiti po komšiluku.
Bigl mora uvek da bude na povocu, pogotovo mlad pas koji se u prirodi ponaša kao “muva bez glave”, jer ga privlače raznorazni mirisi i zvuci. U svakom trenutku morate biti budni, jer štenci lako mogu da progutaju sve što im liči na slastan zalogaj. Traži svakodnevnu fizičku aktivnost, bilo u formi duge šetnje na povocu ili igranja i skakanja u ograđenom prostoru. Voli i društvo drugih pasa i ljudi.
Zdravlje
Ukoliko je bigl vaš izbor, evo šta možete da očekujete kad su u pitanju zdravstveni problemi. Osim displazije kukova, artritisa, koronarne arterijske bolesti, bolesti međupršljenskih hrskavica i kompresije kičmene moždine, bigl može imati probleme zbog epilepsije, poremećaj u radu štitne žlezde, patuljast rast, kineski bigl sindrom (široka lobanja sa ukoso postavljenim očima), luksaciju patele (“izletanje kolena”), kao i tegobe sa očima koji će se odraziti kroz glaukom, “višnju” u oku (problem sa trećim očnim kapkom), kataraktu, distihijazu (abnormalni rast trepavica koje iritiraju oči)… Zbog svega navedenog, pronađite ozbiljnog odgajivača koji će vam uz budućeg ljubimca uručiti i potvrde o testiranju na displaziju kuka, lakta, hipotiroidizam, Von Vilbrandovo oboljenje (nasledna bolest slična hemofiliji) i potvrdu o zdravlju očiju.
Higijena
Najmanje jednom nedeljno potrebno im je četkanje, a kupanje ređe. Često boluju od infekcije ušiju, pa ih pregledajte najmanje dva puta mesečno. Voda ne sme da im uđe u uši koje jednom nedeljno treba očistiti nekim neutralnim sredstvom. Valja povesti računa i o zubima bigla koje treba prati dva do tri puta sedmično, kako bi se uklonio kamenac i bakterije. Nokte treba seći po potrebi, jednom ili dvaput mesečno, ili kad ih “čujete” dok pas hoda.
Ishrana
Bez obzira na izbor hrane, treba upamtiti da je bigl veliki proždrljivac te da neće prezati od kopanja po smeću kako bi pronašao nešto za jelo. Ponekad se dešava da se prikloni i koprofagiji, zbog čega je važno stalno kontrolisati njegove obroke i kretanje.
Bigl je veoma vezan za svoj “čopor” i voli sve njegove članove. Ipak, treba obratiti pažnju na igre u kojima učestvuju deca i bigl, jer će ovaj pas ponekad igru “podići” na ozbiljniji nivo ukoliko mu se prohte da se poigra sa nečijim rukama ili nogama. Bigl voli da bude u društvu, pa će dobre drugare za igranje pronaći čak i u drugom psu ili mački, ukoliko su deo porodice.
Nekada je bigl bio lovački pas koji je pratio i lovio sitnu dlakavu divljač, a danas gotovo da ne postoji nijedna njegova uloga osim one u kojoj je kućni ljubimac. Rasa je nastala na teritoriji Velike Britanije. Isprva su postojali u nekoliko varijeteta veličine, a najpopularniji su bili mali psi. Tokom vladavine kralja Henrija Osmog i kraljice Elizabete Prve postojali su i kovrdžavi biglovi, a neki su bili tako majušni da su ih vlasnici nosili u džepu.
Standard
Prema sistematici Međunarodne kinološke federacije bigl spada u rase 6. grupe (goniči i tragači po krvi), sekcija 1 (goniči), podsekcija 1.3 (goniči malog rasta), a u standardu FCI je pod brojem 161.
Detaljnije podatke o FCI standardu ove rase potražite na linku http://kinoac.edu.rs/rasepasa/
Foto Pixabay