Ova neobična životinjica ima izvanredan njuh i apetit: jede insekte, jabuke, zelenu salatu, šargarepu, sir i kuvana jaja
Foto Pixabay
Jedna od omiljenih životinja probirljivih ljubitelja kućnih ljubimaca je afrički patuljasti jež. Nije mnogo zahtevan u vezi sa smeštajem i hranom.
Patuljasti jež težak je oko 500 grama, a njegova dužina je od 17 do 24 centimetra
Prepoznatljiv je po čvrstim i šupljim dlakama – bodljama – na leđima i gornjem delu glave. Tamnosive je boje i ima svetle prugice. U opasnosti će nakostrešiti bodlje i zaštititi lice, vitalne organe i ekstremitete savijanjem.
Ježevi iz odgajivačnice veoma su pitomi. Navikli su na dodire, ali će isprva biti rezervisani prema vlasniku.
Pročitajte još Svileni mravojed
Uvek perite ruke pre kontakta sa ježom!
Ima razvijen njuh. Na njegovom licu su male crne oči, izdužena njuškica i majušne uši. Telo mu je zdepasto, sa kratkim nogama. Veoma je brz.
Životni vek patuljastog ježa je do 9 godina
Njegov smeštaj ne zahteva mnogo prostora – obično je to stakleni akvarijum, koji se lako čisti. Podloga može biti piljevina, slama, razni posipi, ne previše grubi i oštri. Akvarijum ne sme da bude na direktnom suncu, niti na temperaturi nižoj od 18 stepeni Celzijusovih.
Vodite računa da ne dobije ektoparazite!
Jež voli da se osami, pa mu treba obezbediti mesta za sakrivanje, ali i za penjanje i provlačenje, kao i točak za treniranje. Može se šetati po stanu, radoznao je i voli da istražuje. Nije ljubimac za malu decu. Samotnjak je i ne treba mu društvo drugog „rođaka“.
Polno rano sazreva, ali za prvo parenje treba da bude star bar 6 meseci.
Pročitajte još Bezopasni kukuruzni smuk
Afrički patuljasti jež je bubojed. Hrani se egzotičnim insektima. Bube sa našeg područja prave mu stomačne probleme. Voli zelenu salatu, šargarepu, jabuku, sir i kuvana jaja. I hrana za mačke može biti dobra kratkotrajna zamena ukoliko ne možete da nabavite insekte. Hranivo treba da ima umanjen procenat masti i ugljenih hidrata. Ježić uvek mora imati svežu vodu.
Zdrav jež ima bistar pogled, apetit mu je dobar i voli da istražuje. Ako primetite povrede ili zdravstvene tegobe, odnesite svog ježića veterinaru.
Postovani, pronaslu smo jeza pored kante u ogeomnom kavezu sa kucicom, piljevinom i hranom. Nemamo iskustva sa ovim zivotinjicama, saznajemo inf.preko googla. Ono sto nas buni je koliko je star, i bele je boje, ali na ledjima ima krug tambinih bodlji. Da li ce ostati ove boje ilijezevi menjaju bodlje ili vremenom pstanu tambiji? Hvala
Poštovana Ana, da ne bismo nagađali o važnim informacijama koje su Vam potrebne u vezi sa ježićem, obratite se stručnjacima iz Zoološkog vrta u Beogradu, nekom od mnogih društava za zaštitu životinja ili JKP „Veterina“ u Beogradu. Verujemo da će Vam izaći u susret ili Vas uputiti na nekog ko se bolje razume u ova mala divna stvorenja.
Ili se pridruzite grupi Africki patuljasti jez na fejsu.