koje preparate koristiti u domu u kome zive kucni ljubimci

Osvežavanje doma i održavanje higijene u životnom prostoru koji delite sa životinjom podrazumeva redovno sređivanje i korišćenje netoksičnih preparata

Foto Pixabay

Proleće je odavno stiglo, a za mnoge od nas to znači da je vreme za generalku u domu! Treba očistiti i osvežiti prostorije i pripremiti ih za letnje uživanje. Ali, kad živite sa kućnim ljubimcem, održavanje čistoće odvija se u skladu sa njegovom zdravstvenom bezbednošću.

Kako održavate higijenu u domu u kome živi pas ili mačka? Ovde nije reč samo o uklanjanju dlaka i ostataka hrane, već i o dubinskom čišćenju, uz korišćenje hemijskih sredstava. Pritom uvek moramo voditi računa o bezbednosti naših četvoronožaca, ne samo kad je reč o izloženosti toksičnim materijama, već i o eventualnom povređivanju.

Pročitajte još Da-li-imate-komplet-prve-pomoci-za-svog-ljubimca

Portal Thesprucepets prenosi savete DVM Sare Vuten o najbezbednijim načinima čišćenja doma.

Toksične supstance u preparatima

Vlasnici kućnih ljubimaca znaju koje preparate ne smeju koristiti, jer su toksični ako se progutaju ili udahnu. Vuten savetuje izbegavanje proizvoda koji sadrže: amonijak, hlor, izbeljivač, alkohol, fenol, formaldehid, ftalate, vodonik peroksid… Spisak opasnih supstanci se ovde ne završava, jer postoji još mnogo toga što se koristi u domu. Eterična ulja mogu biti toksična za mačke, ptice, pa čak i pse. Omekšivače treba čuvati dalje od kućnih ljubimaca, jer ih mogu slučajno popiti.

Kad god ste u nedoumici u vezi sa kućnom hemijom, pročitajte etikete na proizvodima. Većina ima ispisana upozorenja („opasnost“, „upozorenje“, „oprez“ ili „posle korišćenja dobro provetrite“)

Ako baš morate koristiti neki od takvih proizvoda, sklonite ljubimca tokom čišćenja. Sačekajte da se taj deo doma sasvim osuši. Dobro provetrite prostor nekoliko sati pre nego što vratite kućnog ljubimca. Samo tako možete umanjili mogućnost trovanja ili drugih štetnih efekata, upozorava Vuten.

Čišćenje koje ne smeta kućnim ljubimcima

„Iako usisavanje nije ‘proizvod’, to je jedna od najvažnijih radnji kojom smanjujete količinu nakupljene dlake, prljavštine i spoljašnjih parazita koji se usele kod vašeg ljubimca“, dodaje Vuten.

Buve vole da „došetaju“ na tepihe i ispod jastuka, pa usisavanje najmanje jedanput nedeljno treba da bude deo vaše rutine. Možda će ona postati i češća ako se vaš ljubimac linja ili unosi prljavštinu u dom posle šetnje. Osim klasičnih usisivača, vlasnicima koji mogu da priušte skuplje proizvode na raspolaganju su i roboti-usisivači. Uz to, gotovo obavezne “alatke” za čišćenje su valjci za dlačice, suve krpe i dobre, stare metle. Preporučuje se i profesionalno čišćenje tepiha, najmanje jedanput godišnje. Izaberite da li će tepih biti tretiran u vašem domu ili u prostorijama profesionalnih čistača i u skladu s tim zaštitite ljubimca.

Sve ono što vaš ljubimac koristi u domu – ćebad, jastučići, odeća, igračke… možete oprati u mašini za pranje veša, uz korišćenje netoksičnih preparata

Pročitajte još 10-mirisa-koje-psi-mogu-da-osete-a-ljudi-ne

Proizvodi za “ne daj bože”

Dr Vuten preporučuje da u domu imate enzimska sredstva za čišćenje.

„Oni ne samo da su bezbedni za kućne ljubimce, već i razgrađuju sve “hemikalije” iz izmeta i urina ljubimca“, rekla je dr Vuten.

Netoksična sredstva za čišćenje tepiha i podove od tvrdog drveta su soda bikarbona i belo sirće.

Sredstva koja ne iritiraju čulo mirisa

Soda bikarbona koja se dodaje u ključalu vodu je odlično sredstvo za eliminisanje neprijatnih mirisa. Ako želite svež miris limuna, u belo sirće dodajte koru ovog citrusa.

Sređivanje nereda vašeg ljubimca

Ptice, hrčci i kunići žive u ograđenom prostoru koji u domu ne može biti reprezentativne veličine. Zbog toga se njihovo smeće brzo nakupi i prostor upije neprijatan miris. Zbog toga kaveze treba čistiti češće. Od početka naviknite ljubimca da se hrani i pije vodu u određenom delu kaveza, a da nuždu obavlja u drugom.

Kućni ljubimac je velika odgovornost i njegov boravak u domu traži detaljnije i češće održavanje higijene. Uz dobru praksu i posvećenost sigurno ćete naći najbezbedniju i najlakšu rutinu održavanja higijene doma u kome živi i životinja.

Pročitajte još Cistite-li-za-svojim-psom-i-gde-odlazete-njegovu-kaku

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *